Kimisine 97 Milyon Dolar Kalıyor Kimisine 1 Kuruş Bile Yok

Diyorum ya hayat tesadüflerle doludur diye, gerçekten de öyle! Kimisine bu hayatta 97 milyon dolar miras kalırken kimisine bir kuruş miras bile kalmıyor. Bırakın mirası ben ve benim gibi olan insanlar, babasından kalan borçları ödemek için çalışıyor da çalışıyor.

Dünyanın en zenginlerinden biri olan Faruk Yalçın 2008 yılında vefat etti. Kızı Süreyya Yalçın (kendisini sosyeteden de tanırsınız) babasının servetinin 8’de 1’ine sahip oldu. 8’de 1’lik kısım 97 milyon dolar yapıyor. Dolar kurunun 5,63 Türk Lirası olduğunu bilerek hesaplarsak 546 milyon 110 bin lira mirasa konduğunu söyleyebiliriz.

Bu durumda Süreyya Yalçın, dünyanın en zengin kadınları listesine de adını yazdırmış oluyor.

11 Yılın Ardından Gelen Servet

Faruk Yalçın’ın vefatının üzerinden 11 yıl geçti. Kendisi ölümünden sonra servetini kardeşine ve çocuklarına bırakmıştı. Fakat miras paylaşılamadı ve dava 11 yıl boyunca sürdü. Dava sonuçlandıktan sonra Süreyya Yalçın’a 97 milyon dolar değerinde servet kalmış oldu.

Çanakkale’de bulunan İÇDAŞ fabrikasının sahibi olan Bayram Yusuf Aslan’ın 2018 yılı verilerine göre serveti 500 milyon Türk Lirası. Yıllardır bir işletme sahibi olan Aslan yerinde olsaydım, Yalçın’ı kıskanırdım.

Kimisi tırnaklarını kazıyarak bir servet elde ederken kimisi bir vefat sonrasında paraya para demeye başlayabiliyor.

Ben Hala Emekli Zammımı Bekliyorum

Bu haberleri okurken ben, kendi payıma düşen emekli zammının sonuçlanmasını bekliyorum sadece. İstanbul’daki seçimler sebebiyle, emekli maaşlarına yapılacak olan zam kararına kesin bir sonuç getirilememiştir. Her Ocak ve Temmuz ayında zam alan 13 milyon emekli, bu yıl Temmuz ayında zam alamadı. Zam alamayanlardan biri de benim. Elim kolum bağlı, zam haberinin kesinleşmesini bekliyorum. Millet, babasından kalan 97 milyon doları almak için uçağa binip Türkiye’ye gelirken ben, “Acaba yarın Karabiga tarafına denize gitsem çok harcamam olur mu?” diye düşünüyorum.

İşte bunlar hep şans… Hep talih…

Hani derler ya kızın olursa tahtını yaparsın ama bahtını yapamazsın diye. Benim ne tahtım yapıldı şu hayatta ne de bahtım. Kendi kendime bir hayat mücadelesi veriyorum. Aç açıkta mısın diyeceksiniz, hayır değilim. Sadece insanlarda böylesine var olan şansın, ben de neden olmadığını sorguluyorum.

İki saniye durun ve kendi hayatınızı düşünün. Süreyya Yalçın’ın yerinde olmak istemez miydiniz? Şahsen ben isterdim! Kendi babam vefat ettiğinde, mirasımı ödeyemeyeceğim tonla borcun var olduğunu fark edince reddetmek zorunda kalmıştım.

Geçtiğimiz günlerde ev arkadaşıma, “Şans bu işler” gibisinden bir cümle kurdum. “Şans mı? Şans bizde ne arar?” dedi. O kadar da haklı bir cevap verdi ki…

Ben ve benim gibi insanlarda azıcık Süreyya Yalçın’ın şansından olmasını diliyorum. Eğer o şans bizlerde olursa, dünyayı fethedecek güçte bile oluruz. Yalnız şöyle de bir gerçek var, kolay elde edilen paranın, kolay harcaması olur. Umarım Süreyya Yalçın kalan mirası iyi bir şekilde değerlendirir…

Başa dön tuşu
Kapalı