→ ING Bank 0.79'dan başlayan oranlara ihtiyaç kredisi başvurusu  

→ ING Bank 0.79'dan başlayan oranlara ihtiyaç kredisi başvurusu  

Kırılganlık Sendromu Tüm İş Hayatınızı Etkileyebilir!

Kırılganlık sendromu son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan bir kavram olmaya başladı. Biyolojik olarak kişilerin yaşlanması ile daha sık görülüyor. Ayrıca yorgunluk durumunun eklenmesi bir süre sonra çalışma performansının giderek düşmesi ve vücutta hem fiziksel hem de psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişen enfeksiyonların olması çeşitli sorunlara sebep oluyor. kırılganlık sendromu aslında çok ciddiye alınacak bir sorun gibi görünmemesine rağmen pek çok kişinin hayatını derinden etkiliyor. Bu durumla mücadele etmenin en etkili yolu ise bol bol hareket etmek olarak ifade ediliyor. Bu anlamda mücadelenin devam ettiği dönemde dengeli beslenme, sağlıklı ve protein bakımından zengin bir tablonun hazırlanması ile birlikte sıvı alımının artırılması sürecin olumlu bir şekilde atlatılması açısından son derece önemli.

Kişiler yaş almaya başladıkça vücutlarında hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda çeşitli değişiklikler meydana geliyor. bir süre sonra tıbbi destek gerektiren bazı durumlar meydana gelebiliyor. Hatta zaman içerisinde etkilerin artması ile birlikte organ ve fonksiyonel bozukluklar ortaya çıkıyor. Kırılganlık sendromunun tamamen bağımsız bir hastalık olduğu düşünülüyor. Ancak bununla birlikte uzmanlar aslında yaşlanmaya bağlı bir durum olduğunu ortaya koyuyorlar. Kırılganlık sendromu gerekli müdahaleler yapılmazsa birçok hastalığın oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Şeker Hastalığı ve Tansiyona Sebebiyet Veriyor!

Kırılganlık sendromu yaş ilerledikçe özellikle çalışma hayatında aktif olan kişileri derinden etkiliyor. Bu anlamda kişilerin hayatlarında çeşitli risk faktörleri oluşturmaya başlıyor. Bunlar arasında şeker hastalığı ve yüksek tansiyon da yer alıyor. Vücutta sendroma bağlı olarak kronik olarak oluşan çeşitli iltihaplar gündeme gelmeye başlıyor. Bu anlamda psikolojik faktörler de dahil olmak üzere kırılganlık sendromunun pek çok sorunu tetikleyebileceği bir kez daha gündeme getiriliyor.

Bu sendromu yaşayan kişilerin kendi yaş grupları ile bir kıyas içerisine girilmesinin ardından bağışıklık sisteminin oldukça zayıf olduğunu söylemek mümkündür. Kansızlık ve hormonel sorunlar da bir süre sonra baş gösteren diğer sorunlar arasında yer almaktadır. Kişilerin fiziksel anlamda çok daha hızlı bir şekilde yoruldukları ortaya çıkar. Bu durum bir süre sonra iş hayatını da olumsuz etkiler. Hareketsiz bir şekilde kalan ve çabuk yorulan kişiler için çalışmak ilerleyen zamanlarda bir işkence haline gelir. Psikolojik anlamda da bu durumdan etkilenen kişiler bir süre sonra kendilerine olan güveni kaybetmeye başlarlar. Çalışma hayatında çalışma motivasyonu düştüğü gibi bu anlamda başarı oranı da giderek düşecektir.

Kırılganlık Sendromunu Önleyebilirsiniz

Kırılganlık sendromu yaşla birlikte ortaya çıkan bir sendromdur. Bu anlamda dengeli bir beslenme düzeni benimsemek ve özellikle vücuda uygun besinler tüketirken sıvı alımını artırmak kişinin enerjisini yükseltebilir. Ayrıca sağlıklı ve protein açısından yüksek olan besinlerin tüketilmesi son derece önemlidir. D vitamini eksikliği pek çok kişinin en büyük sorunu. Özellikle yaşla birlikte eksiklik giderek artıyor.

Kaslarınızı ve fiziksel gücünüzü korumak için hareketsiz yaşamdan sıyrılıp bol hareketli yaşama geçmek son derece önemli. Bağımsız egzersizleri hayat tarzınız haline getirmek son derece önemli. Kuvvetinizi artıracak bazı egzersizlerden yararlanmak etkili olabilir. Ayrıca bu sendromun zihni de etkileyebileceğini unutmamak gerekiyor. Bu anlamda  zihni güçlü tutacak aktiviteleri hayatımızın merkezine yerleştirebiliriz. Günlük olarak gazete okumak, bulmaca çözmek zihni harekete geçirdiği için ortaya çıkabilecek sorunları da engelleyebilir.


→ ING Bank 0.79'dan başlayan oranlara ihtiyaç kredisi başvurusu  
Kapalı