a

Kışın Dudağı Kuruyan Çalışan Kadınlar İçin Pratik Öneriler

Kışın Dudağı Kuruyan Çalışan Kadınlar İçin Pratik Öneriler
0

BEĞENDİM

Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte özellikle kadınlarında daha çok yaşadığı dudak kuruması hem can acıtabilir hem de görselliği olumsuz anlamda etkileyebilir. Bu süreçte yaşanabilecek kurulukları engellemek ve oluşmuş olan sorunlara karşı hızlı pratik çözümler bulmak önemlidir. Dudak kurumasının asıl sebepleri üzerinde çalışmak son derece önemlidir. En önemli nedeninin susuzluk olduğu düşünülür. Yeteri kadar su tüketmemek vücutta genel anlamıyla bir kuruluğa sebep olur. Ancak bu durum en çok kış aylarında soğuk havanın etkisiyle birlikte kendisini göstermektedir.

Dudaklar cildin diğer bölgelerinde yaşandığı gibi deri değişimleri yaşar. Ölü ve eski derinin dışarı atılıp alttan taze ve yeni derinin gelmesi için bazen kuruluklar ve çatlaklar meydana gelebilir. Böyle durumlarda üstteki ölü derinin bir diş fırçası yardımıyla fırçalanması ve alttaki taze derinin açığa çıkarılması gerekebilir.

Vücutta meydana gelen vitamin eksiklikleri de kuruluğa sebep olur. Özellikle B vitaminin eksik olması dudaklardaki çatlaklarla kendisini gösterebilir. Stres her hastalığın kaynağını oluşturduğu gibi dudaklarda da kuruluk ve çatlaklara sebep olabilir. Çalışılan ortamlarda nemin az olması kuruluğun fazla olması dudaklarda da kendisini gösteriyor. Nemsiz ortam dudaklarında nemsiz kalmasına neden oluyor.

Uzmanlar dudakların gün içerisinde sık sık yalanmaması gerektiğini bu sorunun dudağı ıslatmaktan ve nemlendirmekten daha çok kurumasına ve aşınmasına neden olduğunu söylüyorlar. Gün içerisinde alınacak pratik önlemlerle bu problemden kurtulmak mümkündür.

Nemlendirici Maskelerle Nemi Koruyun

Ev yapımı nemlendirici maskeler hem maliyet açısından son derece uygun fiyatlı olduğu gibi hem de kolay ulaşılabilir malzemelerden oluşmaktadır. Kış aylarında dudakların nemli tutulması gerekir. Bunun için evinizde bazı karışımlar hazırlayabilirsiniz. Nem özelliği bulunması sebebiyle özellikle bal, zeytinyağı ve avokado gibi herkesin mutfağında bulunacak malzemeleri kullanabilirsiniz.

Bir tatlı kaşığı gül yağını bir tatlı kaşığı bal ile karıştırarak dudağınıza uygulayıp ardından bir süre beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Günlük uyguladığınız bu karışımla bir süre sonra dudaklarındaki canlanma son derece göz alıcı olabilir. Ayrıca evde bulunan bir avokadonun püre haline getirimesinin ardından içerisine ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı zeytinyağı nem bombası olarak dudaklarınızı kurtarabilir.

Dudaklarınıza Peeling Yapın

Dudaklarda oluşan ölü deriler zaman zaman kötü bir görüntünün oluşmasına neden olabilir. Dudakta meydana gelen pul pul görüntü ve matlıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bunun için piyasada bulunan peeling ürünleri var ancak doğal yollardan hem daha uygun fiyatlı hem de daha etkili çözümler bulabilirsiniz.

Biraz toz şeker ve zeytinyağını macun kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra dudaklara sürüp bir diş fırçası yardımıyla dudaklarınızı nazikçe fırçalayabilirsiniz. Dairesel hareketlerle yapacağınız bu işlemin ardından ılık suyla dudaklarınızı yıkamanız gerekiyor. Ardından dudağınızı bir nemlendirici krem ile nemlendirerek taze ve canlı bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Dudaklarınızı Asla Yalamayın

Çoğumuz için kuruyan dudaklarımızı ıslatmanın bir yolu dudakları yalamaktır. Ancak bu bilinenin aksine son derece yanlış bir harekettir. Ağızda üretilen tükürük dudaklarla temas ettiği zaman kurulukların artmasına neden oluyor. Bir süreliğine nemlenen dudaklar ardından hızla kuruyarak çatlaklara sebep olabilir. bu kötü alışkanlıktan bir an önce kurtulmak gerekiyor.

Dudak Bakımınızı İhmal Etmeyin

Çoğumuz cilt ve vücut bakımına verdiğimiz önemi dudaklarımıza vermiyoruz. Böyle bir durumda ise dudaklara bakmak çok önemlidir. Yatmadan önce dudakların ılık suyla yıkanması gerekiyor. Ardından zarar vermeyecek yumuşak bir bez yardımı ile silinip günlük olarak dudak kremi ile kremlenmesi gerekiyor. Böylece çatlaklara meydan okuyarak yaz kış tüm hava koşullarına ve dış etkenlere karşı dudağınızı koruyabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.