KOBİ Değer Kredisi 2 Paketinin Ayrıntıları Belli Oldu!

Türkiye’deki KOBİ’lere destek amacıyla ikinci kez hayata geçirilen KOBİ Değer Kredisi’ne 17 banka dahil oldu.

İlk KOBİ Değer Kredisi Paketine 14 Banka Katılmıştı

Türkiye’de ticaret ve üretim öncelikli olmak üzere bütün sektörlerde varlıklarına devam eden KOBİ olarak nitelenen küçük ve orta ölçekli işletmelerin uygun şartlarda finansmana erişimini sağlayan KOBİ Değer Kredisi 14 bankanın katılımıyla 2091 yılının başında uygulamaya alındı. KOBİ Değer Kredisi paketi kısa süre içinde 80.269 adet şirkete finansman desteği sağladı. Bu şirketlere KOBİ Değer Kredisi paketi kapsamında sağlanan toplam finansman tutarı 25 milyar lira civarında gerçekleşti. Küçük ve orta ölçekli işletmelere sunulan bu fırsatın büyük ilgi görmesi ve sektörlerin ihtiyacı olan finansman göz önünde bulundurularak ikinci kredi paketi devreye alındı. İlk KOBİ Değer Kredisi paketine katılan bankalar Vakıf Katılım Bankası – Ziraat Katılım Bankası – Alternatif Bank – Şekerbank – Albaraka Türk Katılım Bankası – Türk Ekonomi Bankası – Denizbank – QNB Finansbank – Vakıflar Bankası – Halk Bankası – Yapı Kredi Bankası – Akbank – Garanti Bankası – Ziraat Bankası olmuştu.

İkinci KOBİ Değer Kredisi Paketine 17 Banka Katıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tasarlanan, 20 milyar liralık kefalet desteği sağlamayı amaçlayan KOBİ Değer Kredisi – 2 paketi ile sağlanacak toplam kredi tutarının da 25 milyar lira olması bekleniyor. Gelecek haftadan itibaren kullanıma sunulacak olan kredi paketine 17 banka iştirak etti. Her sektöre sağlanacak olan kredileri kapsayan KOBİ Değer Kredisi – 2’den cirosu 125 milyon lira olan tüm işletmeler yararlanabilecekler. Şirketler faaliyet alanlarına ve cirolarına göre 1.5 milyon liraya kadar kredi kullanacaklar. Krediler KGF yani Kredi Garanti Fonu kefaletli olacak. 36 ay vadesi olan KOBİ Değer Kredisi’nin ilk 6 ayı geri ödemesiz olacak. Şirketler kullandıkları krediye aylık yüzde 1.54 oranında, yıllık 18.48 oranında faiz ödeyecekler.

KOBİ Değer Kredisi 2’ye Hangi Bankalar Katıldı?

İkinci KOBİ Değer Kredisi paketine katılan bankalar Ziraat Bankası – Türkiye İş Bankası – Garanti Bankası – Akbank – Yapı Kredi Bankası – Halkbank – Vakıflar Bankası – QNB Finansbank – Denizbank – Türk Ekonomi Bankası – Kuveyt Türk Katılım Bankası – ING Bank – Türkiye Finans Katılım Bankası – Albaraka Türk Katılım Bankası – Şekerbank – Ziraat Katılım Bankası – Vakıf Katılım Bankası oldu.