Konut Kredi Faizlerindeki İndirim Alternatifleri Artırdı

Merkez Bankası tarafından son 3 aylık dönemde baz puan indirimleri gerçekleştirilmişti. Bunun ardından kamu bankaları harekete geçmiş ve konut kredi faizlerinde çeşitli indirimler ve kampanyalar gerçekleştirmelerine imkan tanımıştı. Kamu bankaları tarafından konut kredisi faizi yüzde 1 seviyelerinin altına indirilmişti. Kamu bankalarının ardından özel bankalar da harekete geçtiler. Bunun üzerine pek çok banka uygun ödeme ve faiz seçenekleriyle birlikte çeşitli alternatifler oluşturmaya başladı.

Konut kredilerinde faizler inmeye ve seçenekler artmaya devam ederken, konut sektörü de hareketlilik kazanmaya başladı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan araştırmalar çerçevesinde, geçtiğimiz yılın eylül ayı ile bir karşılaştırma yapıldığı zaman satışların yüzde 15.4 oranında arttığı belirlendi. Yabancılara karşı yapılan satışların da bu süreçte artarak yüzde 4.177 seviyelerine kadar ulaştığı belirlendi. 2019 başında konut sektöründe bir daralma yaşanması bekleniyordu. Ancak 2020 yılına gelirken büyümenin ilerleyen zamanlarda daha fazla artması bekleniyor.

Bankalar tarafından alternatiflerin çeşitlenmesinin ardından vatandaşların konut alma gayretinin de arttığı belirlendi. Gayrimenkul sektörü de bu durumdan dolayı son derece memnun olduğunu ifade etti.  Henüz özel bankaların konut kredi faizlerinin kamu bankaları kadar iddialı olmadığı biliniyor. Ancak uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde ilerleyen dönemlerde, bankalar arasındaki rekabetin artmasından dolayı konut kredi faizlerinin düşmesi bekleniyor. 2020 yılında konut kredi faizlerinin düşmesi için yeni çalışmaların yapılması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Kapalı