Konut Kredisi Faizleri Konut Satışlarını Artırdı

Konut kredisi faiz oranları son dönemlerde hızla düşmeye başladı. Kamu bankalarının yapmış oldukları indirimlerin ardından özel bankalarda harekete geçtiler. Bu süreçte pek çok bankanın konut kredisi faizleri yüzde 1 seviyelerinin altına düşmeye başladı. Bu durum konut alma ve ev sahibi olmak isteyen vatandaşları da harekete geçirdi. Bunun üzerine konut satışları aylık bantta 140 bin seviyelerine kadar ulaştı. 1 milyon konut satışının gerçekleştirildiği belirlendi. Kredili satışlar incelendiği zaman bu ay yüzde 525 seviyelerinde arttığı belirlendi.

0.98 ile 0.99 seviyelerinde bulunan konut faizlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar yılın son çeyreğinde harekete geçtiler. Fırsatları değerlendirmek için yaşanan bu hareketliliğin kasım aralık aylarında da yükselmesi bekleniyor.

Kredili Satışlar Arttı

İpotekli satış olarak bilinen banka kredisinden faydalanılarak alınan konut satışlarında meydana gelen büyük artışlar da dikkatlerden kaçmadı. İlk olarak ağustos ayında kamu bankaları tarafından konut kredisi faiz oranları yüzde 0.99 seviyelerine kadar düşmüştü. Kamu bankalarını, özel bankaların takip etmesi sonucunda katılım büyük dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana konut satışları dip seviyeleri görmüştü. Özellikle kredili satışlar neredeyse durmuştu. Ancak bu yıl yapılan son indirimlerin ardından konut kredilerinin payının arttığı belirlendi.

Kredili konut satışlarının payına bakılarak yüzde 525 oranında artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Yaşanan artış ile birlikte yüzde 35 seviyelerine kadar yükseldi. Düşük faiz hareketi özellikle ikinci el konut satışları için daha etkili oldu. Satışlarda düşük faizin önemi bir kez daha ön plana çıkmış oldu.

Kapalı