Konut Kredisi Nedir?

Barınma, insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biridir. Barınma ihtiyacı insanlık tarihinin başlangıcından günümüze varlığını koruyarak gelmiştir. Bunun sebebi ise barınmanın yaşamsal faaliyetlere doğrudan etki etmesidir. Hava sıcaklığının etkisi, dış dünyadaki tehlikeler gibi korunma ihtiyacı doğuran bütün etkenler barınma gereksinimi duyulmasına sebep olmaktadır. İşte bu nedenle günümüzde insanlar konutlarda yaşamlarını sürdürmektedirler.

Konutlarda barınmak için, konut kiralayabilir veya satın alabilirsiniz. Çoğu kişi kiralık evlerle uğraşmak istememekte, kendi evini almak istemektedir. Ancak günümüzde konut satın almak çok kolay bir süreç değildir. Emlak fiyatlarının artması, belirli standartların üzerindeki bölgelerde ev fiyatlarının yüksek olması ev alırken nakit sıkıntısı çekilmesine sebep olmaktadır. Nakit sıkıntısı oluştuğunda akla gelen ilk yer ise bankalar olmaktadır.

Bankalar, finansal faaliyetlerin gerçekleştiği güvenilir kurumlardır. Müşteriye kredi vermek, bankaların en sık talep gören bankacılık hizmetlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, tarım kredisi gibi çeşitlere sahip olan banka kredileri bir finansman desteğidir. Söz konusu krediler müşterinin profiline ve talebine göre özelleştirilmektedir. Mevzu krediler olduğunda belirli bir prosedür çerçevesinde her müşteriye farklı miktarda kredi verilebilmektedir. Kredinin boyutu, müşterinin ödeme gücüne göre belirlenmektedir. 2007 yılında düzenlenen yasa ile mortgage sisteminin kabul edilmesinden sonra ortaya çıkan konut kredisi, insanların ev alma ihtiyacını gidermeye yönelik bir uygulamadır. Çoğu kişi artık kira ödemektense bankadan kredi çekerek ev almayı tercih etmektedir. Yapılan ödemeler sonunda kendi evlerine kavuşma hayali bu kişileri bankaya gidip konut kredisi çekmeye yönlendirmektedir.

Konut kredisi, müşterinin kredi için başvurmasıyla işleme alınan bir uygulamadır. Bunun için öncelikle müşterinin talebi ve krediye konu olan ev incelenir. Gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından evin değeri tespit edildikten sonra banka bu değere uygun olarak bir kredi miktarı belirler. Bu kredi miktarı evin bütün değeri değil, yaklaşık %80’lik bir kısmıdır. Kalan %20’lik tutarın müşteri tarafından peşin verilmesi gerekmektedir. Söz konusu konut kredisi müşteri tarafından kullanılmak üzere bankadan çekildikten sonra, taksit taksit geri kredi ödemeleri başlar. Burada geri ödeme vadesi müşterinin ödeme gücüne göre ayarlanmaktadır. Ancak konut kredileri, anaparaya ek olarak faiz işletilen bir uygulamadır. Bu nedenle müşteri çekilen paradan daha fazlasını bankaya borçlanır. Bu borç bitene kadar satın alınan eve banka tarafından ipotek uygulanır. Zira konut kredisi ödeme planına uygun bir şekilde ödenemezse banka eve el koyma hakkına sahiptir.

Konut kredisi faizlerinin sabit bir oranı yoktur. Çoğu zaman bankadan bankaya değişen bu faiz uygulaması dönem dönem düşüp yükselebilmektedir. Konut kredilerinin faiz oranlarında gerçekleşen bu dalgalanma pek çok faktörden etkilenebilmektedir. Öyle ki konut kredisi faizleri direkt olarak emlak piyasasına etki etmektedir. Faizler düştüğünde konut kredilerine olan yönelim artacağından emlak piyasası da oldukça hareketlenmektedir. Bu nedenle konut kredileri bankaların en önemli bankacılık hizmetleri arasında yer almaktadır.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Bankaların en çok talep gören uygulamalarından biri hiç kuşkusuz banka kredileridir. Müşterilerin taleplerine göre özelleştirilen banka kredileri içerisinde en çok talebe maruz kalan kredi çeşitlerinden biri ise konut kredisidir. Konut kredisi, insanların ev alma ihtiyacına yönelik sunulan bir finansman desteğidir. Banka, konut kredisi olarak sunduğu anaparaya ek olarak kredi faizi de işletmektedir. Bankadan borç olarak alınan bu paranın geri ödemesi alınandan daha fazla olacaktır. Bu nedenle bankaların konut kredisi politikalarını iyi bilmek gerekmektedir. Söz konusu konut kredisini kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin uygulaması gereken bazı prosedürler olduğu görülmektedir.

Konut kredisi kullanımı, bankalar tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir. Öncelikle konut kredisi kullanmak isteyen müşteri bankaya bizzat başvuru yapmalıdır. Bunun için ilk olarak hangi bankadan kredi kullanılacağına karar vermek gerekmektedir. Çünkü her banka konut kredisine farklı oranda faiz uygulamaktadır. Faiz ne kadar düşük olursa, kredinin geri ödemesi o kadar kolay olacaktır. Kredi şartları en uygun banka belirlendikten sonra kredi başvurusu gerçekleştirilmelidir. Bu başvuru internet üzerinden veya banka şubelerinden direkt olarak gerçekleştirilebilir. Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra bankanın talep ettiği resmi evrakları banka şubesine götürerek kredi başvuru sürecini ilerletebilirsiniz. Banka ilettiğiniz evrakları ve gelir durumunuzu inceledikten sonra konut kredisini kullanıp kullanamayacağınıza karar verecek ve kararı tarafınıza bildirecektir. Bu noktada en belirleyici faktör ise kredi notunuzdur. Kredi notu geliriniz, bankalara yaptığınız ödeme geçmişiniz, kredi kartı ve diğer kredi borçlarınızla alakalıdır. Banka, kredi notunuza bakarak hareket etmektedir. Kredi notunuz düşükse, konut kredisinden yararlanma şansınız da o kadar düşecektir.

Eğer banka konut kredisi kullanmanıza onay verirse, satın almak istediğiniz ev için gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından inceleme başlatılır. Uzmanlar ev için bir değer belirlerler. Banka, uzmanların tespit ettiği bu değere uygun bir kredi belirler. Konut kredisi faiz ve anaparadan oluşmaktadır. Banka, evin ederinin %80’ini kredi olarak müşteriye verebilmektedir. Konut kredisi kullanımı bu şekilde gerçekleşmektedir. Bankadan alınan kredi, müşterinin de ödeme gücü göz önüne alınarak vadelendirilmektedir. Vade süresi 5 -10 yıl arasında değişebilmektedir. Bu vade süresi boyunca her ay taksitler halinde konut kredisi bankaya geri ödenmelidir. Ödemelerinizi düzenli yapmanız oldukça önemlidir. Zira bu ödemelerde yapacağınız gecikmeler, müşteri kredi notunuzu etkileyecek ve bankacılık işlemlerinden yararlanmak istediğinizde önünüze bir engel olarak çıkacaktır. Satın alınmak istenen eve, kredi geri ödemesi boyunca banka tarafından ipotek konulmaktadır. Bu nedenle diğer kredi başvurularında olan kefil talebi, konut kredisinde gerekmemektedir. Krediye başvuran kişinin gelirli yeterli seviyede değilse eğer banka duruma göre kefil talep edebilmektedir.

Konut kredisi kullanımı, günümüzde çoğu kişi tarafından gerçekleştirilen bir eylemdir. İnsanların kira öder gibi ev sahibi olmasını sağlayan bu sistem hem müşterilerin hem bankaların yüzünü güldürmektedir. Gerekli şartları taşıyorsanız ve ev sahibi olmak istiyorsanız size en uygun bankaya konut kredisi başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bankalar, müşterilere finansman desteği sağlamak amacıyla kredilendirme sistemini uygulamaktadırlar. Bu krediler üzerinden faiz geliri elde eden bankalar, konut kredisi talebiyle sık sık karşılaşmaktadırlar. Konut kredisi, ev almak isteyen ve elinde yeterince nakit parası olmayan kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Ancak faizden dolayı alınan paradan fazlasının ödenmesi gerekmektedir. Konut kredisi faizi, kredi kullanma sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken noktadır. Zira konut kredisi faizleri bankadan bankaya ve dönemden döneme farklılık göstermektedir. Sabit kalmayan bu faiz oranının takibinin iyi yapılması gerekmektedir. Ekonomik ve sosyolojik pek çok etkene göre değişiklik gösterebilen konut kredisi faiz oranlarına bankaların internet siteleri üzerinden, çağrı merkezlerinden veya banka şubelerinden kolayca ulaşabilirsiniz. En düşük faizli konut kredisi veren bankayı bulmanız gerekmektedir.

Konut kredisini kullanırken bankaya yaptığınız kredi başvurusuna özen göstermelisiniz. Bu başvuruda bankanın talep ettiği resmi evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde getirmelisiniz. Bunun yanında gelirinize, geçmişte kullandığınız kredi kartları ve banka kredileri gibi borçlara göre şekillenen kredi notunuza dikkat etmelisiniz. Kredi notunuz konut kredisi sürecini şekillendirecek olan esas faktördür.

Konut kredisi kullanırken satın almak istediğiniz evin kat mülkiyeti tapusu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer ev henüz tamamlanmamış, proje veya inşaat halindeyse kat irtifakı tapusu olması gerekmektedir. Eğer bu belgeler alınmamışsa, kredi için başvurduğunuz evin değerlemesi dahi yapılamayacak kredi başvurunuz direkt reddedilecektir.

Konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, evin potansiyel değeridir. Satın almak istediğiniz ev için bankaya yaptığınız konut kredisi başvurusu şayet olumlu değerlendirilirse banka söz konusu ev için gayrimenkul değerleme uzmanlarına değerleme talebi gönderir. Uzmanın yazdığı değerleme raporu sonucunda konut için bir değer belirlenir. Banka, bu değeri dikkate alarak kredi tutarını belirlemektedir. Ancak banka evin bütün ederini kredi olarak müşteriye vermemektedir. Konut kredisini kullanabilmek için evin ederinin %20’si oranında bir tutarı peşin olarak ödemeniz gerekmektedir. Bu tutarı ödeyemediğiniz takdirde konut kredisi hizmetinden yararlanamazsınız. Bu nedenle bütçenizi iyi ayarlamalı ve ona göre konut kredisi kullanmalısınız.

Konut kredisi, satın alınmak istenen eve banka tarafından ipotek uygulanması sonucu verilmektedir. Söz konusu ipotek banka için bir güvencedir zira burada müşteriye borç para verilmektedir. Eğer müşteri bankadan aldığı krediyi geri ödeyemezse, banka kaybını karşılamak için evi müşterinin elinden alabilmektedir. Evin ipotekli olması ödemeler düzenli gerçekleştirildiği takdirde bir sorun teşkil etmemektedir. Kredi borcunuzu tamamlamadan evinizi satma hakkına sahipsiniz ancak üzerindeki ipotekle birlikte satabilirsiniz. Bu nedenle konut kredisini kullanırken ve geri öderken ipotek faktörünü mutlaka dikkate almalısınız.

Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut kredisi almak için bankaya başvuru yapmadan önce kendi içinizde birtakım hesaplamalar yapmalısınız. Gelirinizi ve mevcut borçlarınızı hesaplayarak işe başlamalısınız. Geliriniz kredi ödemesine yeter mi? Aylık gelirinizden ne kadar bir tutarı kredi ödemesine ayırabilirsiniz? Bu sorulara yanıt verecek bir bütçe planlaması yaparak konut kredisi araştırmasına başlamanızı öneririz.

Eğer konut kredisi ödemeye yetecek bir geliriniz olduğunu düşünüyorsanız, konut kredisi faiz oranlarını hesaplayarak yolunuza devam etmelisiniz. Hangi bankanın konut kredisi faiz oranı düşükse onu tercih etmelisiniz. Bunun yanında bazı dönemlerde faiz oranları ekstra yükselebilir, ekonomi haberlerini yakından takip ederek faiz oranlarının düşmesini bekleyebilirsiniz. Günümüzde kredi faiz oranlarını ve kredi tutarını hesaplamaya yarayan pek çok internet sitesi bulunmaktadır. Tahmini tutarlara göre yüzeysel bir faiz hesaplaması yapabilir, kredinizin tahmini tutarını öğrenebilirsiniz.

Kredi ödeyebilecek durumda olduğunuza ve hangi bankadan kredi çekeceğinize karar verdikten sonra başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Banka konut kredisi, anapara ve faizden oluşmaktadır. Vergilerden muaf olan konut kredisinin hesaplaması banka tarafından gerçekleştirilir. Değerleme uzmanlarının bankaya vereceği rapor doğrultusunda tespit edilen tutara uygun bir kredi miktarı belirlenmektedir. Bankanın güncel konut kredisi faizi bu tutara eklenerek kredinin total müktarı hesaplanmaktadır.
Kredi geri ödemesinin hesaplanması için ise öncelikle bir ödeme planı çıkartılmalıdır. Müşterinin ödeme gücü göz önüne alınarak çıkarılacak bu plan, kredi ödemesinin kaç taksit halinde ve ne kadar faizle ödeneceğine göre belirlenir. Ödemeleri düzenli yapmak oldukça önemlidir zira ödemelerde gecikme olursa aylık %30 gecikme faizi uygulanmaktadır. Bu durum kredi notuna direkt etki eden önemli bir olaydır. Bu nedenle ödemelerinizi düzenli yapmaya özen göstermelisiniz.

Konut Kredisi Sigorta Bedelleri

Bankacılık ve sigortacılık, birbiriyle iç içe geçmiş iş alanlarıdır. Öyle ki bankalar çoğu hizmetlerine ek olarak müşterilere sigorta seçeneği de sunmaktadırlar. Sık kullanılan bankacılık hizmetlerinden biri olan konut kredisinde bankalar kredi kullanan müşteriye sigorta teklifi de sunmaktadırlar. Sigorta ek bir ödeme gerektireceği için bankalar bunun pazarlamasını farklı şekilde gerçekleştirmektedirler. Genellikle sigortasız konut kredisinin faizini daha yüksek, sigortalı konut kredisinin faizini daha düşük tutarak müşterileri sigorta yaptırmaya teşvik etmektedirler. Deprem sigortası zorunlu tutulmakla birlikte konut sigortası bankalar tarafından müşterilere özellikle sunulmaktadır.

Konut kredisi sigortası, sigortaya konu olan konut için yapılmaktadır. Söz konusu konut banka tarafından ipotek altına alındığı için yangın ve deprem gibi doğal afetlerde, su baskınlarında zarar görmesine karşı evi koruma altına alma ihtiyacı doğmaktadır. Konut sigortaları, konut kredisinin vadesi süresince geçerliliğini korumaktadır. Dileyen kişiler, vade bitiminde yeni bir konut sigortası yaptırabilmektedirler bu durum tamamen müşterinin insiyatifine kalmıştır.

Konut kredisi sigorta bedelleri her bankada farklı uygulanmaktadır. Konut sigortası kapsamı ve bedelleri sigorta şirketlerinin ücret politikalarına göre farklılık göstermektedir. Bunun yanında zorunlu deprem sigortası DASK tarafından hesaplanmaktadır. Krediye konu olan evin metrekare fiyatı belirlendikten sonra brüt metrekareyle bu fiyat çarpılır ve sigorta bedeli oluşturulur.

Konut kredisi sigorta bedellerini öğrenmek için, kredi kullanmak istediğiniz bankayla iletişime geçip en güncel sigorta bedellerine ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Ne Kadar Konut Kredisi Alınabilir?

Konut kredisi, ev almak isteyen ancak yeterli nakit parası bulunmayan kişilerin en sık başvurduğu yöntemdir. Konut kredisinin alınıp alınamayacağı ve ne kadar miktarda alınacağı banka tarafından belirlenmektedir.

Konut kredisi için bankaya başvurmadan önce internette kolayca ulaşabileceğiniz hesaplama robotlarından faydalanabilirsiniz. Aylık geliriniz ve mevcut kredilerinize göre yüzeysel bir rakam elde edebilirsiniz. Konut kredisi kişiden kişiye göre değişebilen bir uygulamadır. Satın almak istenilen evin değeri, aylık gelir, kredi notu ve faiz oranına göre konut kredisinin tutarı değişmektedir. Bankadan bankaya ve kişiden kişiye değişiklik gösteren bu hizmet için standart bir tutar belirlemek doğru değildir. Bu nedenle en uygun faiz oranını uygulayan bankayı belirledikten sonra ne kadar konut kredisi alacağınızın banka tarafından net bir şekilde hesaplanması doğru olacaktır.

En Uygun Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut kredisi, anapara ve faizden oluşan bir borçlanma türüdür. Müşterinin bankaya borçlanmasını sağlayan bu uygulamada faiz oranları için sabit bir rakamdan söz edilememektedir. Konut kredisi faizleri dönem dönem artmakta veya düşmektedir. Faiz oranlarındaki bu dalgalanma pek çok ekonomik faktöre bağlı gelişmektedir. Ayrıca bu durum konut kredisi veren her banka için geçerlidir. Her bir bankanın konut kredisi faiz oranları farklılık göstermektedir. Kredi ödemesinin maliyetini en aza indirmek adına en düşük faiz oranını uygulayan bankaları seçmeye özen göstermelisiniz.

2020 itibariyle en uygun faizli konut kredisi veren bankaların aylık faiz oranları ise şu şekilde listelenmiştir;

Vakıfbank = 0.79
Ziraat Bankası = 0.79
Halkbank = 0.79
INGBank = 0.98
İş Bankası = 0.99
Akbank = 0.99
TEB = 0.99
Garanti Bankası = 1.02
Yapı Kredi = 1.09
Finansbank = 1.31
Denizbank = 1.99

Gördüğünüz gibi kamu bankaları, piyasadaki en uygun konut kredisi faiz oranlarına sahiptir. Ancak bu durum her zaman böyle değildir zira zaman zaman özel bankalar daha düşük oranda faiz uygulamaktadırlar. Ev almak istiyorsanız ve sabit bir geliriniz varsa eğer, en düşük faizi uygulayan bankayı seçip konut kredisi başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. Kredi notunuz ve geliriniz almak istediğiniz ev için yeterli görüldüğü takdirde konut kredisi başvurunuz büyük ihtimalle onaylanacaktır. Bankaların konut kredisi hizmeti sayesinde artık herkes kira öder gibi kolayca ev sahibi olabilmektedir.

Başa dön tuşu
Kapalı