Kredi Kartı Asgari Ödemelerinde Değişiklik Yapıldı!

BDDK bankaların kredi kartları ile ilgili yönetmelikte değişikliğe gitti.

BDDK Kredi Kartı Yönetmeliğinde Değişiklik

BDDK kısa adıyla anılan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından kredi kartları ile ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldı. Yapılan BDDK yönetmelik değişikliğine göre kredi kartları için uygulanan asgari ödeme oranları yeniden düzenlendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yaptığı yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Buna göre mevcut uygulamada kredi kartının limitine göre belirlenen asgari ödeme tutarı artık kart limitine bakılmadan her kart için aynı olacak. BDDK kredi kartı asgari ödeme tutarını yüzde 30 olarak belirledi. 1 yıllık kartlarda ise bu oran kredi kartı borcunun yüzde 40’ı olarak yeniden düzenlendi.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Yüzde 30 Oldu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yönetmelik değişikliği metni Resmi Gazete’de yayımlandı. Metinde banka kartı ve kredi kartı yönetmeliğinde değişiklik yapıldığı bildirildi. Kredi kartlarının asgari ödenmesi gereken tutarının, kredi kartı dönem borcunun yüzde 30’luk kısmından az olamayacağı belirtildi. Kredi kartı kullanım süresi başlangıcının üzerinden 1 yıl geçmiş olan kartların en az ödeme tutarının yüzde olarak belirlendiği de bildirildi. BDDK yönetmelik değişikliği karar metninde kredi kartı asgari ödeme yeni oranı olarak belirlenen rakamlardan aşağıda ödeme yapılamayacağını da bildirdi.

Yeni Yönetmelik Yürürlüğe Girdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan kredi kartları ve banka kartları ile ilgili yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlandığı ve yayım tarihinden itibaren yürürlükte olduğu, yeni yönetmelik hükümlerinin uygulama yetkisinin BDDK’da olduğu da karar metninde belirtildi.

Etiketler
Başa dön tuşu