Kripto Paralar Artık Futbol Ekonomisinde Kullanılıyor

Günümüzde futbol, en popüler spor branşı olarak biliniyor. FIFA tarafından hazırlanan son verilere göre Rusya’da gerçekleşen 2018 yılı dünya kupasının, 3.5 milyardan fazla kişi tarafından izlendiği belirlendi. Dünya nüfusunun yarısından fazlası olarak belirlenen bu rakam, bir futbol ekonomisinin oluşmasına neden oluyor. Sadece Avrupa Futbol piyasasının değerlerine bakıldığı zaman geçtiğimiz yıl içerisinde 25 milyar eurodan fazla bir rakamın ortaya çıktığı belirleniyor. Futbol kulüplerine yapılan yatırımlar ciddi oranlar olarak ifade ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının verdiği desteklerle kurulan Bitay Teknolojisi CEO’su Niyazi Yılmaz konuştu. Açıklamalarında bitcoin ve kripto para piyasasının son zamanlarda futbol ekonomisi ile olan yakınlığından söz etti. Yılmaz, ‘Hem ülkemizde hem de dünyada spor kulüplerine verilen destekler çığ gibi büyüyor. Kripto para piyasasına baktığımız zaman, taraftarların bilet alımları ve kulüp alışverişleri sırasında da kripto paraları kullanabileceklerini düşünüyoruz. Bu durum modern finansal koşulları da destekleyeceğinden dolayı çok daha olumlu bir hal alacak.’ dedi.

Avrupalı Kulüplerin Kendi Dijital Paraları Var!

Tüm dünya genelinde, taraftarlar kulüplerini desteklemek için çeşitli alışverişler ve bağışlar gerçekleştiriyorlar. Bitcoin’in hayatımıza girmesinin ardından kripto para zinciri gündeme gelmeye başladı. Spor kulüpleri Avrupa’da kendi dijital para birimleri üzerinde çalışmaya başladılar. Blockhain teknolojisi ile yakından ilgilenen kulüpler arasında Juventus, Roma, West Ham, Paris Saint Germaine ve Atletico Madrid bulunuyor. Bu konuda detaylı çalışmalar gerçekleştirdiklerini açıkladılar.

Portekizli Benfica spor kulübü birkaç ay önce yapmış olduğu açıklamalarda Bitcoin yöntemi ile bilet satışı gerçekleştireceğini duyurmuştu. Bu konuda adım atan ilk Avrupalı spor kulübü olma unvanını taşıyor.

Kapalı