Küresel Merkez Bankalarında Büyük Değişiklik Yaşanacak!

Avrupa Merkez Bankası Başkan adayı olarak Christine Lagarde’nin gösterilmesi önümüzdeki dönemlerde neler yaşanacağı konusunu gündeme getirdi.

AB Liderleri Yeni Başkanın Lagarde Olmasını İstiyor

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri tarafından ECB yani Avrupa Merkez Bankası’nın yeni başkan adayı olarak Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde gösterildi. Liderler 3 gün süren görüşmeler neticesinde Lagarde’nin, ECB’nin yeni başkanı adayı olmasına karar verdiler. Christine Lagarde’in Avrupa Merkezi Bankası Başkanı olması halinde önümüzdeki dönemde küresel merkez bankalarının diğer kurumlarla sürdürdüğü iletişimin çok daha önemli bir hal alması bekleniyor.

ECB’nin Yeni Başkan Adayı Riskli Fakat Anlaşılabilir

Christine Lagarde’nin 2019 yılının sonbaharında Eruo Bölgesi’ndeki en stratejik kurumlardan biri olan Avrupa Merkez Bankası’nın başına geçmesi bekleniyor. Bu durum küresel ekonomi ile ilgili değerlendirme yapan birçok ekonomist tarafından riskli olarak niteleniyor, ancak bu adaylığın anlaşılabilir olduğu da ifade ediliyor.

Ekonomik Küresel Kriz Sonrası Dönemde Başkan Olacak

Christine Lagarde’nin ECB Başkanı olması halinde bu başkanlık dönemi küresel ekonomik krizin ardından merkez bankalarının misyon değiştirdiği sürece denk gelmiş olacak. Ekonomistler gelecek dönemde merkez bankalarının katı para politikaları uygulamak yerine ekonomiyle bağlantısı olan kurumlarla iletişimlerini sağlıklı tutma yoluna gideceğini düşünüyorlar. Ekonomi uzmanları uyarılarında ayrıca küresel merkez bankası yönetimlerinin para politikaları konusuna hem teorik, hem de pratik açıdan deneyim sahibi kişilere bırakılmasının en uygunu olacağını tavsiye ediyorlar.

Başa dön tuşu
Kapalı