a
  • Banka Gazetesi
  • Fintech
  • Küresel Ölçekteki Teknoloji Firmaları Bankacılık Sektörüne Tehdit Oluşturuyor!

Küresel Ölçekteki Teknoloji Firmaları Bankacılık Sektörüne Tehdit Oluşturuyor!

Küresel Ölçekteki Teknoloji Firmaları Bankacılık Sektörüne Tehdit Oluşturuyor!
0

BEĞENDİM

Gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda, tüketicilerin dünya devleri arasına adını yazdıran Amazon’dan bankacılık hizmeti almak için hazır oldukları ortaya çıktı. Küresel ölçekte kurumsal danışmanlık hizmeti sunan Bain&Company tarafından yapılan ve 6 bin ABD’li yetişkinin görüşlerine konu olan araştırma kapsamında, Amozan Prime abonelerinin yüzde 65’lik diliminin Amazon tarafından verilecek bankacılık hizmetinden faydalanmak istedikleri ortaya çıktı. 

E-ticaret devleri arasında yer alan Amazon’un bankacılık hizmeti vermesiyle alakalı tüketici görüşlerini alan Bain, küresel ölçekte teknoloji firmaları tarafından bankacılık sektörüne bir tehdit oluşturulduğunu ortaya koymuş oldu. 

Amazon’un müşterilerin sadakati baz alındığında, 47 “Net Promoter” puanına sahip olduğunu belirten Bain, yerel bankaların ise en çok 31 puanı gördüklerini vurguladı. Bain tarafından hazırlanan rapor kapsamında, ulusal bankalarda müşteri sadakatinin ise 18 puan civarlarında bulunduğu görüldü. 

Amazon Tüketicilere Bankalardan Fazla Güven Veriyor

Bain&Company tarafından gerçekleştirilen araştırma, Amazon’un temel bankacılık hizmetleri kapsamında büyük ölçüde güven veren bir marka konumuna ulaştığını ortaya çıkarırken, Amazon’un sunmuş olduğu online kredi kartıyla alışveriş yapmaya olumlu yaklaşan katılımcılar, tıpkı bahsi geçen yöntemde olduğu gibi yüzde 2 seviyelerinde indirim ve geri ödeme sunacak ücretsiz dijital bankacılık hesaplarını da büyük bir merakla beklediklerini ifade ediliyorlar. 

Prime üyesi olmayan Amazon müşterilerinin yüzde 43’lük dilimi Amazon’un sunacağı bankacılık hizmetini denemek istediklerini ifade derken, elektronik ticaret konusunda Amazon’u tercih etmemiş olan tüketicilerin yüzde 37’si de söz konusu hizmetten yararlanmak isteyeceğini belirtti. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.