Kuveyt Türk 2.6 Milyar Liralık Sukuk İhraç Etti!

Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından 2019 yılının ilk 5 ayında 2.6 milyar liralık sukuk ihraç edildi.

Kuveyt Türk’ten 1 Ayda 765 Milyon Liralık Kira Sertifikası

Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı R. Ahmet Albayrak tarafından yazılı bir açıklama yapılarak Banka’nın faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu. R. Ahmet Albayrak açıklamasında Kuveyt Türk olarak son 1 aylık dönemde 765 milyon liralık kira sertifikası ihraç işlemi gerçekleştirdiklerini, yılın ilk 5 ayında yaptıkları sukuk ihraç işlemlerinin toplamda 2.6 milyar lira düzeyine ulaştığını söyledi. Albayrak, Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Türkiye ekonomisinin ve reel ekonominin en sağlam bankası olarak sürdürdüğü faaliyetlerini kira sertifikası gibi çeşitli yatırım araçlarının daha yaygın hale gelmek üzere yönlendirdiğini de söyledi.

Sukuk İhraçlarımız Giderek Artıyor

R. Ahmet Albayrak kira sertifikaları ile ilgili farkındalığın artırılması ve katılım esaslı yatırım fonları ve emeklilik fonlarının büyümesine katkı sağlamalarının yanı sıra Kuveyt Türk’ün piyasa yapıcısı kimliğine de sahip olduğunu, bu gelişim adına sukuk ihraçlarının giderek arttığını belirtti. 2018 yılındaki Kuveyt Türk sukuk ihraç işlemlerinin, 2017 yılına oranla yüzde 120 artış kaydettiğini ve 5.1 milyar lira olarak gerçekleştiğini, geçtiğimiz yıl Banka olarak 27 adet sukuk ihracı yaptıklarını da hatırlattı.

SPK 7 Milyar Liralık Limit Verdi

R. Ahmet Albayrak, 2018 yılının aralık ayında SPK’dan aldıkları 7 milyar liralık limit kapsamında 30 Nisan 2019’da 410 milyon lira ve 10 Mayıs 2019’da 355 milyon lira tutarında olmak üzere 1 aylık sürede toplam 765 milyon lira değerinde kira sertifikası ihracının Kuveyt Türk tarafından gerçekleştirildiğini de söyledi.