Kuveyt Türk Altına Dayalı Kira Sertifikasında Aracı Olacak

Kuveyt Türk’ün, yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması ve bireysel yatırımcıların tasarruflarının kazanca çevrilmesi amacı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan altına dayalı kira sertifikasına aracılık edeceği belirtildi.

Banka tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, ülkemizde ilk defa faaliyete alınan altın günleri, altın hesapları, altın veren ATM gibi çok sayıda ürün ve hizmet ile altın bankacılığının lideri olarak kabul edilen Kuveyt Türk, şimdi de altına dayalı kira sertifikasına aracılık edecek. Güven veren bir saklama yöntemi olarak görülen altın hesabı hizmetini 2011 senesinden bu zamana kadar sürdüren banka, inovatif yaklaşım ile ortaya çıkardığı geniş ürün yelpazesi ile kendisini altın uzmanı şeklinde nitelendiriyor.

Banka tarafından gerçekleştirilen açıklama çerçevesinde görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, bakanlıkça başlatılan altına dayalı kira sertifikasının Türkiye ekonomisi ve altın sahipleri için önemine değindi.

Yaklaşık 2 Bin 200 Ton Altın Yastık Altında

Türkiye genelinde 2 bin 200 ton civarında altının yastık altında olduğunun öngörüldüğünü dile getiren Uyan, bu altınların değerinin yaklaşık olarak 100 milyar dolar olduğunu ve bu altınların yastık altından çıkarılmasının Türkiye ekonomisinin güç kazanmasında büyük bir rol oynayacağını bildirdi.

Altına dayalı kira sertifikasının altıncı aşamasının 21 Ocak ila 1 Şubat tarihleri arasında yapılacağı ifade edilirken, söz konusu tarihler arasında altınlarını Kuveyt Türk’e götürenlerin altına dayalı kira sertifikasının senelik yüzde 2.40 kar seviyesinden vergisiz biçimde yararlanabileceği belirtiliyor.

Altına dayalı kira sertifikası adına kabul gören altınlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenirken, bu altınların, külçe altınlar, Cumhuriyet/darphane altınları, gereken şartları taşıyan 22 ayar ve 24 ayar altınla, yine gereken şartları taşıyan kolye, 22 ayar bilezik gibi takılar olduğu ifade ediliyor.