Kuveyt Türk Eximbank’ın Alacak Sigortası’na Entegre Oldu!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Eximbank’ın Kısa Vadeli Alacak Sigortası’na entegrasyon sağladı.

Türk Eximbank’a Entegre Olan İlk Katılım Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Eximbank ürünlerinden olan Kısa Vadeli Alacak Sigortası’na entegre olan ilk katılım bankası oldu. Kuveyt Türk tarafından bu konuyla ilgili bir açıklama yapılarak bilgilendirmede bulunuldu. Açıklamada Türk Eximbank tarafından geliştirilmiş olan Kısa Vadeli Alacak Sigortası’na entegrasyondan bahsedildi. Bu ürün ihracatçı firmaların yurtdışına yaptıkları satışlardan doğan alacaklarının tahsilatını daha kolay hale getirmek amacıyla tasarlandı. Kısa Vadeli Alacak Sigortası, alacakları siyasi ve ticari risklere karşı teminat altına alarak koruma sağlıyor.

Türk Eximbank Alacakları Teminat Altına Alıyor

Türk Eximbank’ın geliştirdiği Kısa Vadeli Alacak Sigortası’na entegre olan Kuveyt Türk Katılım Bankası da bundan böyle ihracatçılara bu güvence ile finansman sağlayacak.  Eximbank Kısa Vadeli Alacak Sigortası adlı ürün kapsamında 238 farklı ülkede bulunan alıcılar yer alıyor. Bu ülkelerdeki alıcılara yapılan ve vadesi 360 güne kadar olan tüm sevkiyatlar alıcı şirketlere ayrılan limitlerde sigorta altına alınıyor. Kuveyt Türk Katılım Bankası sağlanan bu entegrasyonla Türk Eximbank’ın Kısa Vadeli Alacak Sigortası’na entegre olan ilk katılım bankası unvanına sahip oldu.

Kuveyt Türk Katılım Bankası İhracatçılara Finansman Sağlayacak

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan yaptığı açıklamada Banka olarak ihracatçı şirketlerin desteklenmesine önem verdiklerini, açık hesap sebebiyle teminat üretemeyen, bu sebeple finansmana erişimde sıkıntı yaşayan şirketlerin artık yanında olacaklarını söyledi. Ufuk Uyan, Türkiye’nin ihracatının 2018 yılında 168 milyar dolardan fazla olduğunu hatırlatarak, Türk Eximbank’ın Kısa Vadeli Alacak Sigortası ile şirketlerin alacaklarını sigortaladığını, bankaların da bu sigorta poliçesini güvence olarak kabul ettiğini ve şirketlere finansman desteği sağladığını belirtti. Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın bu sisteme katıldığını ve bundan böyle ihracatçı şirketlere bu kapsamda finansman sağlayacağını ifade etti.