a

Litvanya, FinTech Alanında Yaptığı İşlerle İlgi Çekiyor

Litvanya, FinTech Alanında Yaptığı İşlerle İlgi Çekiyor
0

BEĞENDİM

Hükümet ve düzenleyicileri destek verdiği program çerçevesinde FinTech’ler adına düşük sermaye gereksinimi ve lisans başvurularının kısa bir zamanda değerlendirilmesi gibi fırsatlar sunan Litvanya, söz konusu şirketler için AB ülkelerine açılan kapı olabilmek için sürdürdüğü faaliyetlerini yoğun biçimde devam ettiriyor. 

Litvanya FinTech alanında gerçekleştirdiği çalışmalar ile devletin verdiği destek kapsamında diğer ülkelerden ayrılırken, geçtiğimiz günlerde 3’üncü defa düzenlenen FinTech Inn etkinliği, uygulanan programın meyvelerinden biri olarak göze çarpıyor. İlk etkinliğe sadece 150 kişinin katılım gösterdiği etkinlik, şimdiden uluslararası bir boyuta ulaşırken, bu sene yapılan konferansa katılım ise toplam 4 kıtada bulunan 27 ülkeden bin 500 kişi oldu.

Litvanya İş Yapma Kolaylığı Endeksinde 14’üncü Sırada

Türkiye’den BKM’nin de katılım gösterdiği etkinlik çerçevesinde, Avrupa Komisyonu, Ukrayna Merkez Bankası, Ernst&Young, IBM, Nasdaq, Swedbank, Revolut, Visa, IMF ve Wirecard gibi saygın kurumlarda yer alırken, açılış konuşması yapan Maliye Bakanı Vilius Sapoka ve Merkez Bankası Başkanı Vitas Vitauskas, Litvanya’nın iş yapma kolaylığı endeksinde 14’üncü sıraya geldiği ve en hızlı büyüme gösteren fintech merkezi olduğuna vurgu yapıldı.

Açılış konuşmalarının ardından başlayan ve 3 ayrı salonda yapılan paralel oturumlarda blockchain, ödemeler ve yatırım başlıkları gibi konular üzerinde duruldu. 

Öte yandan yapılan oturumlara ilgi yüksek olurken, ödemeler başlığı altında düzenlenen oturumlar çerçevesinde, fintech, hızlı ödemeler, dijital ödemelerde müşteri deneyimleri ve POS terminallerindeki son gelişmeler gündemin önemli konuları arasında yerini aldı. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.