Loretta Mester: Faiz İndirimi Negatif Havayı Güçlendirir!

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester faiz indiriminin piyasalara etkilerinden bahsetti.

FED Temmuz Toplantısından Faiz İndirimi Çıkmayabilir

ABD Merkez Bankası FED’in Cleveland Başkanı Loretta Mester tarafından yapılan açıklamada temmuz ayında yapılması muhtemel faiz indirimi hakkında bilgi verildi. Loretta Mester, ABD Merkez Bankası yetkililerinin çoğunluğunun faizlerde indirime yönelmesine ve piyasaların genel beklentisinin bu yönde olmasına karşın temmuz ayında FED’in düzenleyeceği toplantıda böyle bir hareket olmayabileceğinin sinyalini verdi. Mester, İngiltere’nin başkenti Londra’da konuştu. 2019 yılıyla ilgili kendi tahminin aşağı yönlü risklerin artıyor olmasına rağmen daha yavaş bir seyir olduğunu söyledi. Mester, 2019 yılında ABD ekonomisinin yüzde 2 oranında büyüme kaydedeceğini tahmin ediyor.

Faiz İndirimi ile Finansal Dengesizlikler Oluşur

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, bu aşamada yapılacak bir faiz indiriminin ekonomik görünümün kötüye gittiğinin işaret olabileceğini, piyasalarda negatif etkilerinin görülebileceğini, kendisinin esas görüşünün bu olmadığını, ancak mevcut faiz seviyelerinin düşürülecek olmasının finans piyasalarında dengesizliklere yol açmasının muhtemel olduğunu, bunun da ABD Merkez Bankası’nın genel amacına zarar verecek bir hareket olduğunu da belirtti.

FED Yetkilileri İki Ayrı Fikre Sahip

Loretta Mester ile aynı düşünen FED yetkilileri 30 Temmuz – 31 Temmuz 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan FED Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sırasında faiz indirimi isteyen diğer üyeleri ikna etmekte zorlanacaklar. Geçtiğimiz ayki toplantıdan sonra yapılan açıklamada FED’in faiz indirimine açık olduğu ifade edilmişti. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell de yaptığı açıklamalarla kendisinin de faiz indirimine yakın olduğunu her fırsatta belirtiyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı