a

Masa Başı Çalışanlar İçin Bel Fıtığı Uyarısı

Masa Başı Çalışanlar İçin Bel Fıtığı Uyarısı
0

BEĞENDİM

Masa başında çalışanlara uyarı geldi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kayacan, uzunca bir süre boyunca masa başında oturarak çalışanların bel fıtığı riski ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

Özellikle günümüzde masa başında çalışmak zorunda kalan kişilerde yaşı her ne olursa olsun bel fıtığı riski olabileceğini söyleyen Kayacan, vücudun bütün yükünü çeken belin yükü kalçadan bacaklara kadar aktararak, gövdenin hareketli bir şekilde olmasını sağladığını ve büyük bir risk oluşturduğunu belirtti.

Bel kısmında 5 adet omur ile beraber bu omur kısımlarını birbirlerine bağlayan kıkırdaklar ile eklem yapılar ve yumuşak dokular bulunduğunu ifade eden Kayacan, hareket esnasında omurga kısmının diğer yapılara nazaran sinir köklerine koruyuculuk yaptığının altını çizdi.

Bel Fıtığının Nedenleri

Bel kısmında yer alan disk bölmesinin zayıflaması ve yırtılması sonrasında iç bölgeye doğru kayma olur ve bunların sinirlere baskı yapması sonrasında bel fıtığı medyana gelir. Bel omurlarına fazla yük bindirmek, aşırı kilo alma, ağır yükler kaldırma, hareketsiz durma ve genetik nedenler bel fıtığının en belirgin özelliklerindendir.

Bel Fıtığından Kurtulmanın Yolları

Dengeli ve doğal yiyeceklerle beslenilmeli, masa başında çalışıyorsak sık sık mola vermeli ve asla egzersizi ihmal etmemeliyiz. Vücudun ideal kilosu korunarak, haftada en az 3 kez spor yapılmalı, omurga kısmını zorlayacak yük kaldırma işlemlerinden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Bel fıtığında en önemli dönemlerden birisi de 5 günü geçmeyecek bir şekilde yatak istirahatidir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.