a

Masa Başı Çalışanların Kambur Olmamaları İçin Öneriler

Masa Başı Çalışanların Kambur Olmamaları İçin Öneriler
0

BEĞENDİM

Duruş bozukluğu son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan sorunlar arasında yer alıyor. Modern toplumlarda çalışma sisteminin değişmesi ve ofis ortamında gerçekleşen çalışmaların artması hareketsiz yaşamı beraberinde getiriyor. Hareketsiz yaşam içerisinde sürekli aynı pozisyon içerisinde oturmak ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir. Bel ve boyun ağrıları ile kendisini gösteren kamburluk sorunu özellikle müdahale edilmediği takdirde ciddi problemlere yol açabilir. Kamburluk artık çocukluk yaşlarda ortaya çıkıyor. Çocukluk yaşlarda ağır çantaların taşınması ve uzun saatler boyunca sıralarda hareketsiz bir şekilde oturmak duruş bozuklukların başlangıcı olarak ifade edilebilir. Ardından başlanan çalışma hayatı da duruş bozukluklarını ortaya çıkarıyor. Bu süreçte hayat kalitesini düşüren kamburluk ile başa çıkmak ya da ortaya çıkmasını engellemek için bazı adımlar atılabilir. Masa başı çalışanlar kamburluğu engellemek ya da ilerlemesini engellemek için neler yapabilirler?

Masada Oturma Sürenizi Azaltın

Masa başı çalışanlar sabahtan akşama kadar bilgisayar başında oturmak zorundalar. Ancak bu süreçte kendinize yarım saat aralıklarla küçük molalar verebilirsiniz. Gün içerisinde yarım saat ya da bir saatten fazla masa başında oturmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sayede omurganızı esneterek rahatlatabilirsiniz. Kendiniz için verdiğiniz küçük molalarda özellikle boynunuzu ve omurgalarınızı rahatlatacak ters hareketlerden kaçarak küçük egzersizler yapabilirsiniz. Böylece daha verimli bir şekilde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Telefonla Konuştuğunuz Pozisyonlara Dikkat Edin

Gün içerisinde çok fazla telefonla konuşabiliyoruz. Özellikle ofis ortamında işi telefonlarla olan kişilerin yanlış pozisyonda oturmaları ve yanlış pozisyonda telefonu tutmalarından dolayı omurlarında bazı eğrilikler meydana geliyor. Zaman içerisinde ortaya çıkan eğrilikler ilerleyerek kamburluklara sebep oluyor.

Genellikle telefonla konuşurken başka bir işle uğraşırken telefonu boynumuz ile kulağımız arasına sıkıştırıyoruz. Ancak bu durum zaman içerisinde boyun omurlarının eğilmesine ve dayanılmaz acıların ortaya çıkmasına neden oluyor. Böylelikle kamburluk için temeller atılmış oluyor.

Ağır Dosyaları Kaldırmaktan Kaçının

Ofis ortamında çalışırken zaman zaman ağır ve birden çok dosyaların taşınması gerekebilir. Çoğu zaman bu durum sık sık tekrarlanır. Ancak bilinçsiz olarak omurlara binen ağırlık omurların eğilmesine ya da zedelenmesine neden olabilir. Büyük eşyaları ve dosyaları uzmanlar hiçbir zaman tek seferde kaldırmamanız gerektiğini öneriyorlar. Özellikle aniden eğilmek ve bilinçsiz bir şekilde hareket etmek omurlardaki ani zedelenmelere sebep olabilir. Ani hareketler felçlere dahi yol açabildiği için son derece tehlikelidir. Gün içerisinde belinizin mümkün olduğunda dik pozisyonda kalmasına özen gösterebilirsiniz.

Stres En Önemli Faktörler Arasında

Stres günümüzde pek çok hastalığın temelini oluşturuyor. Stresli bir yaşam çoğu zaman kasları ve omurları da olumsuz etkiliyor. Aşırı gerginlik bir süre sonra psikolojik anlamda omurların gerilmesine ve sinir sıkışmalarına neden oluyor. Böyle bir durumda ise dik durmak pek mümkün olmuyor. Mümkün olduğunda gevşemek adına hafif bir müzik eşliğinde fırsat bulduğunuz anlarda gevşemek adına rahatlatıcı ve esnetici egzersizler yapabilirsiniz. Nefes egzersizleri de rahatlamak adına son derece önemlidir.

Oturulan Koltuğun Seçimi Çok Önemli

Gün boyu oturarak çalışmak zorunda kalanların doğru sandalye ve koltuk seçimi yapmaları son derece önemlidir. Yanlış pozisyonda oturmak son derece sıkıntılı olduğu için yanlış pozisyona sebep olabilecek olan sandalye seçimi de bu aşamada önemlidir. Özellikle kollardan destek almak ve koltuk kenarlarının olması uzmanlar tarafından öneriliyor. Sandalyede oturduğunuz zaman ayak tabanlarınızın tam olarak yere bastığından emin olmanız gerekiyor. Böylece bele ve boyna binen yük dengeli bir şekilde tüm vücuda dağıtılabilir. Gün boyu masa başı çalışanlar için duruş bozukluklar sık yaşanan ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.