a

Masa Başı Çalışanlarının Hareketsiz Kalmaması İçin 6 Neden!

Masa Başı Çalışanlarının Hareketsiz Kalmaması İçin 6 Neden!
0

BEĞENDİM

Oturarak çalışan kişilere uzmanlar tarafından kötü haber verildi. Ofis ortamında çalışıp günün büyük bir kısmını oturarak geçirmek zorunda kalanlar aslında büyük bir risk altında. Şimdi çok geç kalmadan hemen ayağa kalkın ve harekete geçmenin yollarını bulun. Hareketsiz yaşam son derece etkisiz bir durum gibi görünmesine karşın aslında bir anlamda ölüme davetiye hazırlıyor. Kalp hastalıklarının yanı sıra kolon kanseri, kan ve damar hastalıkları ve hatta beyin fonksiyonlarında meydana gelebilecek bazı aksaklıklara dahi sebep olabiliyor.

Modern toplumun çalışma şartlarına bakıldığı zaman çoğu kişinin masa başı işlerde çalıştığını görebilirsiniz. Ancak bu yaşamın uzun vadede zararları son derece büyük. Zararlarını öğrendiğimiz an gerekli önlemleri almak ve hayatımıza hareket katmak için çalışmalara başlamak son derece önemli. Peki masa başı çalışanlar uzun süre hareketsiz kaldıklarında ne tür sorunlar yaşayabilirler?

Hareketsiz Yaşam Kansere Davetiye Çıkarıyor

Günlük hayatında yürümenin ve koşmanın yaşlanma belirtilerini yavaşlattığı ortaya çıktı. Bu konuda uzmanlar tarafından bir araştırma yapıldı. Hareketli yaşam içerisinde özellikle kan hücreleri içerisinde bulunan telomer uzunluğu bir anlamda olumlu etkileniyor. Günde 6 saat ve üzerinde hareketsiz kalan, gününü oturarak geçiren kadınların hareketli yaşamı benimsemiş kişilere göre kansere yakalanma riskinin yüzde 10 oranında daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Hareketli yaşam hücreleri harekete geçirdiği için sürekli bir hücre yenilenmesinin gerçekleşmesini sağlıyor. Bu sayede hareketli yaşamı hayatının içerisine alan kişilerin biyolojik olarak 8 yıl daha az yaşlandıkları ortaya çıktı.

Kalp Hastalıklarını Ortaya Çıkarıyor

Uzun oturmalar sırasında kaslar çalışmadığı gibi vücutta kan akışı da çok yavaş bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunun üzerine yağ asitleri harekete geçerek damarların çok daha hızlı bir şekilde tıkanmasını sağlıyorlar. Uzun süre oturmak bir anlamda kan basıncının yükselmesine ve dolayısıyla kolestrolün yükselmesine sebep oluyor. Böylece kalp hastalıklarını tetikliyor. Kalp hastalarının günlük hayatlarında hareketli bir yaşam benimsemeleri gerekiyor.

Beyin Fonksiyonlarınız Bulanabilir

Kasların aktif olarak çalışması beyne pompalanan temiz kan ve oksijeninin miktarını azaltıyor. Hareketsiz yaşam genel ruh halini yakından etkileyecek olan hormonların salgılanmasını engelliyor.

Uzun süre hareketsiz kalındığı zaman beyin fonksiyonları yavaşlamaya başlıyor. Bu durumda çalışma hayatını olumsuz anlamda etkiliyor.

Hareketsizlik Bel Fıtığının Habercisi

Çok oturan insanlarda eklemlerde oluşan bazı diskler kayabiliyor. Bu durumda bel fıtığı oluşma riski son derece yüksek. Bel fıtığı ise kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz anlamda etkilediği için son derece olumsuz bir durum olarak değerlendirilebilir.

Hareketsiz yaşamda Psoas adı verilen kasın abdominal boşluğunu geçerek bacağa kadar iniyor ve yapışıyor. Bu kasın hareketsiz yaşama bağlı olarak kasılması halinde belde bulunan omurgaları öne doğru çekiyor. Bu durumda üst gövdenin bu ağırlığı tüm vücuda eşit olarak dağıtılmadığı için oturma kemiği üzerine bindiği için riskli durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Hareketsiz Yaşam Pankreası Fazla Çalıştırıyor

 

Pankreas çalışma formu içerisinde insülinin üretilmesini sağlıyor. Ancak kasların hareketsizlikten dolayı çalışmaması kasların insüline yanıt vermesini engelliyor. Yanıt alamayan pankreas çok daha hızlı bir şekilde çalışmaya başlıyor. Bu durum bir anlamda diyabet hastalığının ortaya çıkmasına neden oluyor. Hareketsizlik son yıllarda pek çok hastalığın temelini oluşturuyor.

Karın Kaslarınız Gevşeyebilir

Ayakta dururken ve sürekli olarak hareket ederken karın kaslarınızın dik durmasını sağlayabilirsiniz. Ancak sürekli bir koltuk ya da sandalye tepesinde oturduğunuz zaman kaslar kullanılmadığı için gevşemeye başlıyor. Bel kasları bu anlamda gerilirken yetersiz olan karın kasları bel çukurunun gereğinden fazla artmasına ve duruş bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Karın kasalarının yetersiz olması kamburluğun artmasını destekliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.