Masa Başı Çalışıp Yemek Yiyenler Yandı!

Günümüzde modern çalışma sisteminin benimsenmesi pek çok kişiyi farklı şekillerde etkiliyor. Genellikle ofiste çalışan pek çok kişinin beklenildiği gibi bir yemek düzeni bulunmuyor. Yoğun bir tempoda çalıştıkları süreçte öğünleri atlayan bu kişiler beslenme rutinlerini sürekli atıştırmalıklar ve sağlıksız besinler üzerine kuruyorlar. Öğünlerde doğru besinleri seçmek ve doğru saatlerde yemek sağlık açısından son derece önemli. Son yıllarda yapılan değerlendirmelerde ülkemizde obezite tehlikesinin giderek arttığı bir kez daha gündeme gelmiştir. Bu durum pek çok sağlık sorununu da gündeme getiriyor. Bu tür çalışma düzeni benimsemiş olan kişilerde öğün atlamamak ve özellikle günün en önemli öğünü olan kahvaltının mutlaka yapılmış olması gerekiyor.

Yoğun iş temposu içerisinde çoğu zaman çalışanlar yemek yemeyi dahi unutuyorlar. Ya da zamanlarının çok kısıtlı olduğu bahanesi ile birlikte kısa sürede ulaşabilecekleri ve hızlı bir şekilde tüketebilecekleri öğünleri tercih ediyorlar. Ancak bu durum bir süre sonra alışkanlık haline geliyor ve kişinin sağlığının bozulmasına yol açıyor.

Kahvaltıyı Atlamak Vücudun Dengesini Bozuyor!

Uzmanların tamamının birleştiği kahvaltı önermesi bir kez daha karşımıza çıkıyor. Öğünler arasında özellikle kahvaltının atlanmaması gerektiğine yönelik bir açıklama bulunuyor. Yapılan bilimsel araştırmalara bakıldığı zaman güne sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile başlayan kişilerin psikolojik olarak günün devamında da son derece sağlıklı seçimler yaptıkları tespit edilmiştir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek vücudu yorduğu için bir süre sonra kişilerin çalışma temposunu da olumsuz anlamda etkiliyor. Bu süreçte protein bakımından zengin besinlerin tüketilmesi çok daha sağlıklı bir seçenek olarak ifade ediliyor. Sabah kahvaltısı ve öğle yemeği arasında bazen açlık hissedildiği için sağlıksız atıştırmalıklar gündeme geliyor. Ancak bunun yerine meyve tüketerek sağlıklı bir seçim yapılabilir ve mevcut açlık durumu bastırılabilir. Kahvaltı anlayışı çalışma hayatında yoğun bir tempo seyreden kişiler için biraz değişik olabilir. Genellikle sabah ofise gelirken tüketilen simit, açma gibi karbonhidrat bakımından son derece zengin olan besinlerin bir süre sonra kilo alımını ve yağlanmayı desteklediği ifade edilmektedir. Bunun yerine kepekli ekmekten sağlıklı sandviçler hazırlanabilir. Sabahları yumurta yemek hem protein açısından zengin hem de doyurucu olması açısından son derece önemli.

D Vitamini Almayı İhmal Etmeyin

Ofiste çalışan kişiler uzun saatler boyunca kapalı mekanlarda çalışıyorlar. Bu anlamda güneş ışınları ile temas etme olasılıkları son derece düşük. Ayrıca çalışma hayatının getirmiş olduğu stres de bu duruma eklendiği zaman son derece olumsuz bir tablo ortaya çıkabilir. bir süre sonra kişilerde eklem ağrıları, yorgunluk, uykusuzluk ve stres gibi faktörler gündeme gelmeye başlar. Besin seçimi sırasında D vitamini yüksek olan besinlerin tercih edilmesi son derece önemli.

Öğle yemeğini dışardan söyleyecek kişiler genellikle sağlıksız gıdaları tercih ediyorlar. Bu durumda içerisinde kırmızı et, ızgara tavuk ve balık gibi sağlıklı besinlerin olduğu yiyeceklerin tercih edilmesi gerekiyor. Bazen yoğun iş temposunda çalışan kişilerin gece geç saatlere kadar ofiste kalması gerekebilir. Böyle durumlarda en yanlış davranış yemek yemek için eve gitmeyi beklemektir. Bu durumda yemeği geç saate bırakmak yerine öğle yemeğinde olduğu gibi hafif ve sağlıklı besinlerin akşam yemeği için de tercih edilmesi öneriliyor. Yapılan araştırmalarda ofiste çalışan kişilerin masa başında tüketmiş oldukları her besin vücutlarına bir süre sonra kilo olarak geri dönüyor. Obezite çoğu zaman geri dönüşü imkansız hastalıkların oluşumuna da zemin hazırlıyor. Ofis çalışanlarının beslenme düzeni konusunda daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı