a

Masa Başında Çalışanların Kilo Kontrolü için 10 Altın Öneri!

Masa Başında Çalışanların Kilo Kontrolü için 10 Altın Öneri!
0

BEĞENDİM

Genellikle masa başında oturarak çalışan personellerin kilo problemi ile karşılaştığı görülür. Bu durum beslenmelerine dikkat etmemeleri halinde başa çıkılamaz bir hal alır. Çalışırken kilo alımının önlenmesi hareket etmekten geçer. Ancak ofis ortamında çalışanlar için, özellikle de banka gibi yerlerde çalışan kişiler için bu oldukça zordur. Uzmanlar bu konuda altın öneri diye niteledikleri bazı tavsiyelerde bulunuyorlar. Masa başında, sürekli müşterilerle ilgilenen ya da bilgisayar başında olmak durumun kalan çalışanların ideal bedenlerinde kalabilmek ve kilo alımlarını önlemek için neleri bilmesi gerektiğini sıralıyorlar. Bunların neler olduğu yazının devamından öğrenilebilir.

Banka Çalışanlarının da İşine Yarayacak 10 Altın Öneri

  • Yemek yerken ekmekten uzak kalın. Sadece doymak için ekmek yemeyin, yemeklerle doymaya endekslenin. Masa başında çalışanların bedenleri yorulmadığı için çok fazla ekmeğe ihtiyacı yoktur.
  • Hareketsizlikten sindirim sistemi de etkilenir. Bağırsakların hareketli hale gelebilmesi ve gerekli emilimin sağlanabilmesi için ofis içinde olabildiğince hareket etmeye gayret edin.
  • Sabah kahvaltısını ve öğle yemeğini geçiştirmeyin. Kahvaltı ve öğle yemeği arasında en az 5 saat olmalı. Akşam yemek yemek için acıkmayı beklemeyin. Çok geç kalmadan akşam yemeğini yemiş olun.
  • Ofiste çalışırken akşamüzeri gelen acıkma hissi esasında acıkma değil, hareket etme isteğidir. Bu durumu bir şeyler yiyerek değil, hareket ya da küçük sohbetlerle geçiştirin. Geçmiyorsa süt, yoğurt gibi protein ağırlıklı besinler tüketin.
  • Akşam işten eve giderken yürüyüş yolunu uzatın. Gerekirse bir durak önce inip yürüyün.
  • Akşam yemeklerinde sindirimi zor yiyeceklerden kaçının. Pişmiş sebzeler, çorba gibi yemekleri tercih edin.
  • Gün boyunca masa başında oturanlar akşamları uzun saatler oturmamalı, akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkmayı alışkanlık haline getirmelidir. 15 dakikalık düzenli yürüyüş ya da bisiklete binmek yararlı olacaktır.
  • Gece uyumadan önce birkaç kez zıplama hareketi yapın. Bu hareket kalça ve basen bölgesinde sıkılaşmayı sağlar.
  • Geç vakitlere kadar uykusuz kalmamaya dikkat edin. Yetersiz uyku sağlıksız bir beden anlamına gelir.
  • Düzenli spor yapmayı alışkanlık haline getiremeseniz bile hafta sonları spora mutlaka birkaç saat ayırın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.