Merkez Bankası Açıkladı! Bireysel Kredi Talepleri Artıyor!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Banka Kredileri Eğilim Anketi’nin sonuçları açıklandı.

Konut Kredisi Taleplerinde Azalma Devam Etti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2019 yılının nisan – haziran ayları arasındaki dönemini kapsayan Banka Kredileri Eğilim Anketi’nin sonuçlarını yayınladı. Banka Kredileri Eğilim Anketi’ne göre bireysel kredi çeşitlerinden taşıt kredileri ve diğer kredilere olan taleplerde artış görüldü. Anket sonuçlarından konut kredilerindeki azalma eğiliminin halen devam ettiği öğrenildi. Anket sonuçlarından sonra Merkez Bankası tarafından yapılan değerlendirmede 2019 yılının üçüncü çeyreği ile ilgili beklentilere de yer verildi. Yılın üçüncü çeyreğinde konut kredilerine olan taleplerde artış beklendiği belirtildi.

Taşıt kredisi Talepleri Arttı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 2019 yılının ikinci çeyreği ile ilgili bankaların değerlendirmelerinin ve 2019 yılının üçüncü çeyreği ile ilgili beklentilerin yer aldığı Banka Kredileri Eğilim Anketi yayımlandı. Merkez Bankası tarafından anketle ilgili bir de değerlendirme raporu açıklandı. Değerlendirmede yılın üçüncü çeyreğinde konut kredisi taleplerindeki azalmanın devam ettiği, bireysel kredi çeşitleri arasında olan taşıt kredilerinde ve diğer kredilerde ise artış kaydedildiği bildirildi. TCMB değerlendirmesinde ayrıca 2019 yılının temmuz – ağustos – eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyreğinde konut kredilerine tüketiciler tarafından gelen taleplerde artış olmasının beklendiğini de bildirdi.

Bireysel Kredilerde Artışlar Devam Edecek

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Banka Kredileri Eğilimleri Anketi’ne göre 2019 yılının üçüncü çeyreklik döneminde bütün bireysel kredi türlerinde ve işletme kredilerinde uygulanan standartların temel olarak aynı kalmasının beklendiği de söylendi. Yılın üçüncü çeyreğine dair beklentiler Türk lirası türünden olan krediler haricindeki taşıt kredisi ve işletme kredilerinde azalmaların görülmesinin beklendiği, bunun aksine konut kredilerinin artacağının tahmin edildiği de belirtilerek bireysel kredilerdeki artışın önümüzdeki dönemde süreceğine de dikkat çekildi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı