Merkez Bankası Başkanlığı’na Murat Uysal Getirildi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlık görevine Murat Uysal atandı.

Murat Çetinkaya Görevden Alındı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı. Murat Çetinkaya’nın yerine Murat Uysal göreve getirildi. Uysal, Çetinkaya’nın yardımcısı olarak görev yapıyordu. Karar Cumhurbaşkanlığı tarafından alınarak Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Murat Uysal’dan Açıklama Geldi

Atama kararından sonra yeni Türkiye Cumhuriyeti merkez Bankası Başkanı Murat Uysal tarafından bir açıklama yapılarak değerlendirmede bulunuldu. TCMB’nin yeni Başkanı Murat Uysal açıklamasında Merkez Bankası Başkanlık görevi sırasında para politikası araçlarının bağımsız bir şekilde kullanılmaya devam edileceğini, ayrıca uygulanacak olan para politikaları ile ilgili iletişim kanallarını da en üst seviyede kullanacağını söyledi.

Murat Uysal Kimdir?

Murat Uysal 1971 yılında doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Murat Uysal daha sonra Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1998 yılında bankacılık sektöründe iş yaşamına başlayan Murat Uysal 2007 ile 2011 yılları arasında Türkiye Halk Bankası’nda Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanlığı görevinde bulundu. 2011 yılının kasım ayından itibaren Halk Bankası’nda Hazine’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

Ayrıca 2008 – 2010 arasında Halk Yatırım AŞ. Denetim Kurulu Üyeliği, 2011 yılında Halk Portföy Yatırım Aş. Yönetim Kurulu Üyeliği, 2012 – 2014 arasında Halk Portföy Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2015 – 2016 arasında Halk Leasing Finansal Kiralama AŞ. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürüttü. 2014 – Mart döneminde Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 9 Haziran 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanan Murat Uysal 6 Temmuz 2019’da TCMB Başkanı oldu.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı