merkez-bankasi-enflasyon-beklenti-anketini-yayinladi

Merkez Bankası Enflasyon Beklenti Anketini Yayınladı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 2019 yılı mayıs ayı enflasyon beklenti anketinin sonuçları yayınlandı.

Mayıs Ayı Enflasyon Beklentileri Belirlendi

Merkez Bankası tarafından yapılan 2019 – Mayıs ayı TÜFE beklenti anketi sonuçları yayınlandı. Ankete finans sektöründen ve reel sektörden olmak üzere toplam 65 kişi katıldı. Uzman katılımcıların verdiği cevaplardan elde edilen anket sonuçlarına göre TÜFE olarak bilinen tüketici enflasyonuna dair beklentinin mayıs ayı için yüzde 1.48 olduğu öğrenildi. Aynı anketin bir nisan ayı sonuçlarında bu oran yüzde 1.12 olarak belirlenmişti. 2019 – Haziran ayına dair enflasyon beklentisi yüzde 0.88 oranından yüzde 1.10 oranına yükseldi. Temmuz ayı enflasyon beklentisi yüzde 0.96 olarak ortaya çıktı.

2019 Yılsonu Enflasyon Beklentisi Açıklandı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın TÜFE beklenti anketine katılan ekonomi, finans ve reel sektör temsilcisi uzmanlar 2019 cari yılının sonuna dair enflasyon beklentilerini de bildirdi. Alınan sonuçlardan derlenen oranlara göre enflasyonun bu yılın sonunda yüzde 16.68 olması bekleniyor. Nisan ayında yapılan enflasyon beklentisi anketine göre yılsonu enflasyon tahmini yüzde 16.23 olarak açıklanmıştı.

12 Ay Sonrası Enflasyon Tahmini Arttı

TCMB tarafından yapılan enflasyon beklenti anketine göre 12 ay sonrasında enflasyonun ne kadar olacağına dair yapılan tahminlerde artış görüldü. 12 ay sonraki enflasyon beklentileri nisan ayında yapılan bir önceki Merkez Bankası TÜFE beklenti anketinde yüzde 15.38 olarak belirlenmişti. Mayıs ayı anketinin katılımcılarından alınan bilgiler bu dönemde 12 ay sonrası için enflasyonun yüzde 15.48 olacağının tahmin edildiği yönünde oldu.