Merkez Bankası Verileri Açıkladı! 337 Milyar Dolar Açık Var!

Dolar Açık Var!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 2019 – Mart dönemi UYP verileri açıklandı.

Türkiye’nin Yurtdışı Varlıkları Yüzde 4.6 Arttı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, UYP olarak kısaltılan Uluslararası Yatırım Pozisyonu verilerini açıkladı. UYP verileri Türkiye’nin yurtdışında sahip olduğu varlıklarla yurtdışına olan yükümlülüklerinin farkını ortaya koyuyor. Merkez Bankası’nın verilere dair yaptığı açıklamadan 2019 yılı mart ayının sonu itibariyle Türkiye’nin yurtdışı varlıkları, geçen yılın sonuna göre yüzde 4.6 oranında arttı ve 241.7 milyar dolara ulaştı. Ülkemizin yurtdışı yükümlülüklerinde bahsi geçen dönemler arasında yüzde 1.5 oranında düşüş oldu ve 578.8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Rezerv Varlıkları Yüzde 3.5 Arttı

TCMB verilerinden Türkiye’nin mart ayı UYP rakamının yani yurtdışı varlıkları ile yurtdışı yükümlülüklerinin farkının 2018 yılının sonunda -356.2 milyar dolar olduğu, bu yılın mart ayında -337.1 milyar dolar olarak gerçekleştiği öğrenildi. Varlıkların alt kalemleri ele alındığında 2018 yılının sonuna göre rezerv varlıklarının yüzde 3.5 oranında arttığı ve 96.3 milyar dolara ulaştığı ortaya çıktı. Türkiye’ye yapılan diğer yatırımlar kaleminde yüzde 7.4 oranında artış oldu ve 92.3 milyar dolara yükseldi.

Bankaların Mevduatları Yüzde 15 Arttı

Alt kalemlerden olan bankaların Türk Lirası mevduatları ve döviz cinsinden mevduatları ve efektifleri bu yılın ilk üç ayında yüzde 15 oranında artış kaydederek 51.4 milyar dolara çıktı. Yükümlülükler ele alındığında ise sermaye ve diğer sermayeler olarak bilinen doğrudan yatırımların döviz kurlarının ve piyasalardaki değişikliklerin etkisiyle geçen yılın sonuna göre yüzde 9.7 oranında azaldığı ve 122.4 milyar dolara düştüğü görüldü.

Etiketler
Başa dön tuşu