Merkez Bankası’ndan Dolar Hamlesi Geldi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından finans piyasalarındaki gelişmelere karşı bir hamle yapıldı.

Merkez Bankası Repo İhalelerine Ara Verdi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası son günlerde finansal piyasalarda gözlemlenen gelişmeleri göz önünde bulundurarak bir adım attı. Merkez Bankası yaptığı açıklamada vadesi 1 hafta olan repo ihalelerine aksi açıklanana kadar ara verildiğini bildirdi. TCMB’nin bu hamlesi son günlerde hızlı yükselen dolar kurunu dengede tutmak olarak yorumlandı. Merkez Bankası’nın 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara verildiğini bildirdiği açıklamasında bu karara para piyasalarında yaşanan gelişmeler dikkate alınarak varıldığı da belirtildi.

Merkez Bankası Bu Yıl Faizleri Sabit Tuttu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından 16 Ocak 2019 – 6 Mart 2019 – 25 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlene toplantılarda faizlerde değişikliğe gidilmeme kararı alındı. Merkez Bankası bu toplantılarında 1 hafta vadeli repo ihalelerine uygulanan faiz oranı olarak bilinen politika faizini yüzde 24 olarak sabit tuttu.

Doların Dengelenmesi Amaçlanıyor

Bugün TCMB tarafından alınan ihalelere ara verilme kararı ekonomistler tarafından değerlendirildi. Ekonomistler daha önceki dönemlerde de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın aynı yönde karar aldığını, bu kararla beraber ağırlıklı fonlama maliyetinin aşamalı olarak yüzde 25.50 oranı ve üzerinde olabileceğine dikkat çektiler. Analistlere göre TCMB böylece dolar kurunda görülen hareketliliğin önüne geçmiş olacak.

Daha Önce de Aynı Karar Alınmıştı  

14 Eylül 2018 ve 22 Mart 2019 tarihleri arasında Merkez Bankası fonlamasının hepsi 1 hafta vadeli repo ihaleleri ile sağlandı. Finans piyasalarındaki gelişmelerden dolayı Merkez Bankası 25 Mart 2019 tarihinde repo ihalelerini durdurmuştu. Repo ihaleleri 8 Nisan 2019 tarihinde yeniden düzenlenmeye başlandı.

Kapalı