Merkez Bankası’nın Adımları Arka Arkaya Geldi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Türkiye piyasalarındaki hareketliliğin önüne geçilmesi amacıyla arka arkaya adımlar atıldı.

Piyasalara 2.8 Milyar Dolar Likidite Sağlandı

Merkez Bankası ülkede finansal istikrarı sağlamak adına dün peş peşe adımlar attı. Bir günde iki ayrı hamleyle dikkat çeken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ilk önce vadesi 1 hafta olan repo ihalelerine ara verildiğini açıkladı. TCMB’nin piyasaların sakinleşmesi için attığı ikinci adım zorunlu karşılık oranlarında oldu. Merkez Banaksı dün öğleden sonra saatlerde döviz cinsinden zorunlu karşılıkları bütün vadelerde yüzde 40 oranından yüzde 30’a çektiğini duyurdu. Ayrıca oranlar tüm vadelerde 100 baz puan artırıldı. TCMB bu attığı adımla yurtiçi piyasalarına 2.8 milyar dolar değerinde likidite sağlamış oldu. Bu adım ayrıca piyasalardan 7.2 milyar liralık likiditeyi de geri çekti.

TCMB Açıklama Yaparak Bildirdi

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar da dikkat çekti. Banka açıklamasında zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişikliğin yurtiçi piyasalardan 3 milyar dolar likiditenin geri çekilmesini amaçladıklarını bildirdi. Türkiye Cumhuriyeti dün döviz cinsi zorunlu karşılık oranlarını yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdiğini açıklarken bütün vadelerde döviz cinsi zorunlu karşılıklar 100 baz puan artırıldı. TCMB’nin yaptığı açıklamada Türkiye finans piyasalarında son zamanlardaki gelişmelerin ve hareketliliğin bu adımları gerekli hale getirdiği, piyasalarda dengenin sağlanması adına TL zorunlu karşılıkların döviz türünden tesis edilebilmesinin sağlanması için azami oran olan yüzde 40’ın yüzde 30’a çekilmesini kararlaştırdıkları belirtildi. Yapılan bu değişiklik neticesinde piyasalara 2.8 milyar doların verilerek, 7.2 milyar Türk Lirası’nın çekildiği de aynı açıklamada bildirildi.

 

Kapalı