→ ING Bank 0.79'dan başlayan oranlara ihtiyaç kredisi başvurusu  

→ ING Bank 0.79'dan başlayan oranlara ihtiyaç kredisi başvurusu  

Merkez Bankası’nın Altın Rezervleri Rekora Gidiyor!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın altın rezervleri son iki yılda büyük bir değişim yaşadı.

Türkiye En Çok Altın Alan İkinci Ülke

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası her ne kadar son zamanlarda faiz konusuyla gündeme gelse de altın rezervlerinde büyük değişimler yaşanıyor. TCMB’nin altın rezervleri 2017 yılından bu yana artarken Türkiye de 2017 yılının mart ayından bu yana rezervlerini en çok artıran ikinci ülke oldu. Merkez Bankası’nın altın rezervlerine 2017 mart ayı ile 2019 yılı mayıs ayı arasındaki dönemde 186.8 milyon ton altın ilave oldu. Dünyada en çok altın alımı yapan ülke Rusya olurken, ikinci ülke de Türkiye oldu.

Merkez’in Altın Rezervleri Giderek Artıyor

Son günlerde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması, yerine yeni Başkan olarak Murat Uysal’ın getirilmesi ve TCMB ile ilgili faiz tartışmaları gündem maddeleri arasında yer alıyor. Ancak Merkez Bankası diğer yandan altın rezervlerini ciddi oranda artırmaya devam ediyor. TCMB, rezervlerinde geride kalan 2 yıllık süreçte önemli bir değişime giderek altın rezervlerini artırdı. Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan verilerden Türkiye’nin altın rezervlerinin bu yılın haziran ayının başında 302.8 tona ulaştığı öğrenildi. Bu rakama bankaların bünyesindeki Rezerv Opsiyon Mekanizması’ndaki altınların dahil olmadığı dikkat çekti.

Dünyada En Çok Altına Sahip Ülke Amerika

Merkez Bankası’nın rezervleri içinde altının payı yüzde 14.4 oranında bulunuyor. Dünya genelinde en çok altın rezervine sahip olan ülkelerin sırasıyla Amerika, Almanya ve İtalya olduğu biliniyor. Türkiye ise Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre dünya genelinde “altın ülkesi” olarak niteleniyor.


→ ING Bank 0.79'dan başlayan oranlara ihtiyaç kredisi başvurusu  
Kapalı