Merkez Bankası’nın Değişiklik Tebliği Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Merkez Bankası Zorunlu Karşılıklarda Değişikliğe Gitti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını değiştirdi. Bu değişikliğe dair tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre 25 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 28862 sayılı Zorunlu Karşılıklar Hakkındaki tebliğin altıncı maddesinin ikinci fıkrasında değişiklik yapıldı. Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranları ile ilgili değişiklik yaptığı tebliğin yeni hali Resmi Gazete’de yayımlandı.

1 Yıla Kadar Vadelerde Oran Yüzde 13 Oldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan değişikliğe göre zorunlu karşılıklarda yurtdışı bankalardaki mevduatlar ve katılım fonları hariç olmak üzere vadesiz, ihbarlı, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay vadeli olan mevduatlar ve katılım fonlarında oran yüzde 13 oldu. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli olan mevduatlarda oran yüzde 9 olarak revize edildi.

Diğer Yükümlülük Zorunlu Karşılık Oranı 12 Ayda Yüzde 21

Yurtdışındaki bankalarda ve katılım fonlarında bulunan tutarlar dahil olmak üzere diğer yükümlülüklerde zorunlu karşılık oranı 12 ay vadede yüzde 21 olarak yeniden belirlendi. 12 ay – 24 ay arasında zorunlu karşılık oranı yüzde 16 olurken, 36 aya kadar vadelerde yüzde 11, 60 aya kadar vadelerde yüzde 7, 60 ay yani 5 yıldan daha uzun olan vadelerde de yüzde 5 olarak yenilendi.

Merkez Bankası tarafından belirtilen vade dilimlerindeki yapılan zorunlu karşılık oranı değişiklikleri 3 Mayıs 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

 

Kapalı