Merkez Bankası’nın Karar Metnindeki Değişiklik Dikkat Çekti!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararından sonra yapılan açıklamadaki değişiklik dikkat çekti.

Merkez Bankası Faizlerde Değişiklik Yapmadı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından dün PPK yani Para Politikası Kurulu toplantısı düzenlendi. Toplantıdan faizlerde değişiklik yapılmaması kararı çıktı. Merkez Bankası tarafından toplantıdan sonra bir açıklama yapılarak faizlerde değişiklik yapılmamasına karar verildiği, politika faizinin yüzde 24 oranında sabit tutulduğu bildirildi. Merkez Bankası’nın karar metnindeki bir ifadede değişiklik yapmış olması dikkatlerden kaçmadı.

Sıkı Duruşa Devam İfadesi Değişti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası geçtiğimiz nisan ayında düzenlenen toplantıda da faizlerde değişiklik yapmamış ve politika faizini yüzde 24’te sabit tutmuştu. Nisan ayı toplantısından sonra yapılana açıklamada enflasyon oranlarda gözle görülür bir iyileşme sağlanana dek sıkı para politikası duruşunun korunmasına devam edileceği ifadeleri yer almıştı. Merkez Bankası dün düzenlediği toplantının ardından yayınladığı karar metninde bu ifadeyi değiştirdi. TCMB faizlerde değişiklik yapmadığını fiyatlama davranışlarının barındırdığı risklerin sınırlandırılması ve enflasyon oranlarındaki düşüşün hızlandırılması amacıyla para politikasında sıkı duruşa devam edileceğini ifade etti.

Enflasyonda Düşüş Vurgusu Dikkat Çekti

TCMB karar metnindeki bu ifade değişikliği ve enflasyonda düşüş olduğuna vurgu yapılması ekonomi çevreleri tarafından bir sonraki toplantıda faizlerde indirim yapılabileceği olarak algılandı. Ekonomi analistleri bir önceki toplantı karar metninde enflasyonda iyileşme sağlanana kadar ifadesi yerine son toplantı metninde enflasyonun düşüş sürecinde olduğunun belirtilmesinin ve buna katkı sağlamak için faizlerin değişmediğinin açıklanmasının gelecek aylarda enflasyonda hızlı düşüşlerin beklendiği anlamına geldiğini de söylediler.

 

Etiketler
Başa dön tuşu