Metro İnşaatı İçin Deutsche Bank’tan Kredi Alındı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattı için harekete geçti. Yapımı maddi imkansızlıklar ve çeşitli aksaklıklar nedeniyle iki yıldır duran metro hattının tamamlanması için talimatlar verildi. Bunun için Alman bankası olan Deutsche Bank’tan bir kredi sağlandığı açıklandı. Banka ile yapılan anlaşmalar sonrasında kredi süreci başarılı bir şekilde tamamlandı. Verilen talimatlar çerçevesinde 26 Kasım tarihinde bir tören düzenlenecek ve duran metro inşaatına yeniden başlanacak. İnşaat sürecinin başlaması ile birlikte hattın 2022 yılının son çeyreğinde tamamlanarak halkın kullanımına açılması bekleniyor.

Daha önce yapılan çalışmalar çerçevesinde Fransız Kalkınma Ajansı da Tuzla-Pendik metro hattının tamamlanması için kredi desteğinde bulunmuştu.

İstanbul’da kara yolu trafiğinin azaltılması için metro inşaatlarına ağırlık veriliyor. 26 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek tören ile birlikte kazı çalışmasına yeniden başlayacak olan tünel açma makinesi yeniden harekete geçmiş olacak. 6 farklı istasyonun peronları ile birlikte bazı tünellerin TBM aracı ile kazılması bekleniyor.

Metro hattının tamamlanması için 2019 Ekim ayında, Almanya’nın ünlü bankası Deutsche Bank tarafından kredi desteği verildi. 2017 yılında metro projesi için harekete geçilmişti. Ancak 2017 yılının Aralık ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaat çalışmalarının durdurulmasına karar verildi. Sonrasında bir dönem yeniden inşaatına başlamış, belediye tarafından hak edilen ödemelerin yapılamaması nedeniyle inşaat 2018 yılında yeniden durdurulmuştu.  Metro hattında yapılan incelemeler sonrasında fiziki imalat oranının ise yüzde 6 seviyelerinde gerçekleştiği öğrenildi.

Kapalı