a

Mevsim Geçişlerinde Bunları Yapmayı İhmal Etmeyin!

Mevsim Geçişlerinde Bunları Yapmayı İhmal Etmeyin!
0

BEĞENDİM

Mevsim geçişleri bünye olarak insanları çeşitli yollardan etkilemeye devam ediyor. Özellikle mevsim geçişleri sırasında bazı ısı kayıpları ya da vücutta ani ısı artışları meydana gelebilir. Aniden değişen vücut ısıları ise bir süre sonra vücudu olumsuz anlamda etkileyebilir.

Ani hava değişimleri sırasında en çok üst solunum yolları hastalıkları ortaya çıkıyor. Bu hastalıklar arasında en sık rastlanılan ise griptir. Grip çoğu zaman ciddi bir hastalık olarak görülmez. Basit bir sorun olarak algılandığı için tedavi yöntemleri konusunda ciddi bir çalışma içerisine girilmiyor. Ancak basit bir hastalık olarak görülen gribin tedavi edilmemesi halinde ölümcül sonuçlara dahi yol açabileceği söyleniyor. Özellikle mevsim geçişleri sırasında rastlanılan hastalıklar kronik hastalıkları olan kişiler için daha tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Vücudumuzun bağışıklık sistemi hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturmaya devam ediyor. Vücudu zararlı etkenlerden koruduğu için bağışıklık sistemi sağlık açısından son derece önemlidir. Mevsim geçişlerinde meydana gelen ısınma ve soğuma problemi hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Peki mevsim geçişlerinde daha sağlıklı bir yaşam için neler yapılmalı?

Beslenmenize Çok Dikkat Edin!

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından son derece önemli. Bu açıdan beslenmeye çok dikkat etmek gerekebilir. Özellikle mevsim geçişlerinde gücünü kaybeden vücudu eski formuna döndürmek için sağlıklı beslenmek son derece önemli.

Gece düşen kan şekerinin dengelenmesi için sabah uyandıktan sonra sağlıklı bir kahvaltı yapmak son derece önemli. Beslenme sırasında protein bakımından zengin besinler tüketmek sebzelerin mucizesinden yararlanmak son derece önemli. Gereğinden fazla karbonhidrat içeren yiyeceklerin tüketilmesi vücudun bağışıklık sistemine olumsuz etki sağlıyor. Bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman vücudun mikroplara karşı savunmasız kaldığı ifade ediliyor.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Vücudumuzun büyük bir kısmının sudan oluştuğunu açıklayan uzmanlar suyu hayatımızın merkezine haline koymamızı öneriyorlar. Su içmenin faydaları son derece fazla. Vücut yeterli su miktarına ulaşamadığı zaman bir anlamda tüm işlevlerini zaman içerisinde yitirmeye başlıyor. Beynin çalışma hızını dahi yavaşlatan susuzluk kişilerin iş hayatını ve sosyal hayatını olumsuz etkiliyor. Uzmanlar günde 2.5 litre su tüketiminin son derece önemli olduğunu vurguluyorlar.

Mevsime Göre Giyinmeyi İhmal Etmeyin

Mevsim geçişlerinde sık sık değişen hava koşulları zaman zaman kıyafet seçimlerimizi olumsuz etkileyebilir. Kalın giydiğimiz günlerde aniden ısınan havalar terleyerek çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Sıcak olduğunu düşündüğümüz havalarda da ince giyinmek üşümemize sebep olabilir. Dolayısıyla daha doğru bir tercih için mevsim geçişlerinde normal incelikte bir kıyafetin üzerine hırka giyinmek mantıklı olabilir.

Vitaminlerin Gücünü Hafife Almayın

Kış aylarında vitamin ve mineraller en büyük koruma kalkanı olarak ifade edilir. Kış aylarında c vitamini deposu olarak bilinen portakal, kivi ve mandalina gibi meyvelerin mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Her gün bir adet meyve ile birlikte vitaminleri doğal yollardan alabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman C ve E vitamini tüketmenin ve bu vitaminleri özellikle sağlıklı yollardan almanın kalbi koruduğu düşünülüyor. Vitamin açısından vücudundan eksiklik yaşamayan kişilerin hastalıklara karşı daha dirençli oldukları saptanmıştır.

Sporu Hayatınızdan Çıkarmayın

Hareket etmenin önemi gözler önüne serilirken özellikle haftalık programda en az 3 gün spor yapan kişilerin vücutlarının çok daha dirençli olabileceği düşünülüyor. Düzenli olarak yürüyüş yapmak vücudu harekete geçirdiği için savunma mekanizmasını da harekete geçirerek güçlendiriyor. Böylece hareketli ve sağlıklı bir vücut mevsim geçişlerinde yaşanabilecek depresyon, hastalık ya da yorgunluk gibi sorunlara karşı etkili bir şekilde savaşabilir. Bu sayede çok daha sağlıklı bir şekilde bu hassas dönemleri atlatabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.