a

Mevsim Geçişlerinde Çalışanlar İçin Tedbirli Giyinme Önerileri!

Mevsim Geçişlerinde Çalışanlar İçin Tedbirli Giyinme Önerileri!
0

BEĞENDİM

Çalışma hayatında yaşanacak hastalıklar ve çeşitli sağlık sorunları birtakım problemlere yol açabiliyor. Ancak özellikle havaların değişken olduğu dönemlerde bağışıklık sistemi biraz daha zayıflayabiliyor. Bu zayıflığın etkisi ile vücut pek çok hastalığa açık hale geliyor. Özellikle ofis çalışanları tüm günlerini ofis ortamında kapalı bir alanda geçirdikleri gibi dışarı çıktıkları zaman havaların geçiş dönemi sırasında olumsuz etkilenebiliyorlar.

Çoğu zaman mevsim geçişlerinde ne giyeceğimizi bilemiyoruz. Kafamızın karıştığı bu dönemlerde yaptığımız yanlış kombin önerileri hastalıklara davetiye çıkarıyor. Gereksiz yere kalın giydiğimizde ya da fazla ince giydiğimizde üşüme ve terleme ile birlikte durumdan olumsuz etkilenebiliyoruz. Kıştan bahara geçmeye hazırlandığımız şu dönemlerde doğru tercihler yapmak son derece önemlidir. Özellikle çalışanlar iş çıkış saatinde hava durumuna çok hakim olmadıkları için çalışma hayatlarındaki verimleri de düşürecek sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Peki mevsim geçişlerine nelere dikkat etmeliyiz?

Triko Hırkaları Yanınızdan Ayırmayın

Aldatıcı güneşe inanarak ince giyinen kişiler işten çıktıktan sonra dondurucu bir havayla karşılaşabilirler. Gün boyu kapalı alanda çalışan kişiler havaların değişkenliğinden olumsuz etkilenmemek adına yanlarında önlem amacıyla triko hırka bulundurmaları öneriliyor.

Triko hırkalar mevsim geçişlerinin vazgeçilmez parçaları arasında yer alıyor. İnce kıyafet tercihlerini hem şıklık hem de fonksiyonel açıdan kurtardığı biliyor. İster spor giyim ister şık giyim hepsinin üzerine uyum sağlayacak triko hırkalarla birlikte hava değişiminin sebep olduğu hastalıkları ortadan kaldırabilirsiniz.

Yağmurluk Giymeyi İhmal Etmeyin

 

Yağmurlu havalarda ıslanarak hastalıklara davetiye çıkarmak istemeyenler için geçiş mevsiminde mutlaka yağmurluk giymeleri önerilir. Sabah işe giderken ya da akşam işten çıkarken yolda yağmura yakalanmak ofiste klimanın etkisiyle ciddi solunum yolu hastalıklarına sebep olabilir. Suyu geçirmeyecek türden parçaların seçilmesi soğuk ve ıslaklığın etkisi ile birlikte pek çok hastalığa davetiye çıkarabilir.

Uzun Elbiseler Mevsim Geçişlerinin Vazgeçilmezi

Çok ince ya da çok kalın olmayan uzun elbiseler özellikle çalışan kadınları kurtaracak parçalar arasında yer alıyor. Botlarla kombinleyebileceğiniz uzun elbiselerin üzerine giyeceğiniz hırkalarla birlikte hem sıcak havalara hem de soğuk havalara uyum sağlamak açısından son derece önemlidir. Mevsim geçişlerinde en önemli nokta azlık ve kışlık parçaların birleştirilmesi olarak ifade edilmektedir. Böylece mevsim değişim süreçlerine uyum sağlamak mümkündür.

Keten Kumaşlar Kurtarıcı Olabilir

Keten kumaşı son derece özel bir kumaştır. Isının korunmasını sağladığı için kadın erkek demeden özellikle mevsim geçişlerinde çalışma hayatı içerisinde kullanılması son derece uygun bir kumaş olduğu söylenir. Keten kumaşından üretilen pantolon, ceket ve etekler sıcaktan bunaltmayan ancak soğuk havalarda da koruma sağlayacak bir kumaştır. Böylece hastalıklara karşı mevsim geçişlerindeki ani hava değişimlerine keten kıyafetler ile karşı koyabilirsiniz.

Mevsim Geçişlerinde Doğru Montu Bulmak Önemli

Pek çok marka çeşitli modellerde çeşitli materyallerden üretilen montları piyasaya sürüyor. Bazı montlar genellikle sadece görselliğe hitap ederken bazı montların hem kış ayları için hem de mevsim geçiş dönemleri için uygun üretime sahip oldukları biliniyor.

Mevsim geçişleri sırasında en önemli özellik yağışlara karşı suya dayanıklı su geçirmez ürünlerin tercih edilmesi olabilir. Ayrıca çok sıcak tutan, içi kürklü, soğuk geçirmeyecek kalın ürünler mevsim geçişleri için uygun olmayacaktır. Bu dönemi hem üşümeden hem de çok terlemeden geçirmek önemlidir.

Kazak seçimi yaparken yine üretildiği malzemesine dikkat etmek gerekiyor. Çok ünlü kazaklar terleteceği için hastalıklar açısından dikkat gerektiren bir durumdur. Ancak daha hafif ipliklerden oluşan ne kalın ne de çok ince olmayacak ürünler tercih etmek önemlidir. Böylece aniden değişen havalara karşı bir anlamda önlem almanız mümkündür.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.