a

Milli Savaş Uçağının Deneme Uçuşu Tarihi Belli Oldu!

Milli Savaş Uçağının Deneme Uçuşu Tarihi Belli Oldu!
0

BEĞENDİM

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi yaptığı açıklamada milli savaş uçağının 2023 yılında ilk deneme uçuşunu gerçekleştireceğini söyledi.

Milli Muharip Uçağı 2023’te Uçacak

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, UZAYTEM olarak kısaltılan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında bazı açıklamalar yapan Tüfekçi, Türkiye’de son dönemlerde kaydedilen gelişmelerden bahsederek MMU yani Milli Muharip Uçağı’nın ilk deneme uçuşu tarihinin 2023 yılı olarak planlandığını bildirdi. Türkiye’de geride kalan 15 yıllık süreçte savunma sanayi alanındaki gelişmelerle adından söz ettirmeyi başardığını da söyledi.

F – 16 Uçaklarının Yerini Tutacak

Celal Sami Tüfekçi, Türkiye tarafından savunmada geliştirilen teknolojik projelerden birinin Milli Muharip Uçağı projesi olduğunu, projenin Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütüldüğünü, Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde kayıtlı olan ve 2030 yılında kayıtlardan çıkartılması planlanan F – 16 uçaklarının yerini tutabilecek yerli imkanlara ve yeteneklere sahip olan bu uçakların modern teknolojilerle donatılmış bir şekilde üretileceğini, bu proje ile sıkıntı yaşayıp yaşanmayacağı gibi düşünceleri bertaraf ettiğini, projenin çok iyi gittiğini, Türkiye’nin kendi savaş uçağını üreteceğini, teknolojik anlamda yurtdışı bağımlılığından kurtulmak için de bu üretimin önemli olduğunu, gerekli teknolojilere ve alt yapıya sahip olunca istenen her şeyin üretilebileceğini de ifade etti.

T635 Yerli Helikopterdeki Sözümüzü Tuttuk

2023 yılında yerli savaş uçağının prototipinin ilk deneme uçuşunu gerçekleştirmesini hedeflediklerini, yerli projelerin geliştirilmesi çerçevesinde MİLGEM’in, Atak helikopterinin, Anka insansız hava aracının, Altay Tankı’nın hayat bulduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Savunma Sanayii Başkanlığı olarak 5 yıl önce verdikleri T625 milli helikopterin 6 Eylül 2018 tarihinde sabah 06:00’da ilk uçuşunu yapacağına dair sözü de tuttuklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.