Mobbinge Karşı Yapabileceğiniz 6 Hareket

Genel olarak ofis yaşamı içerisinde çalışanlara yönelik uygulanan psikolojik bir şiddet vardır. Bu şiddet mobbing olarak da adlandırılmaktadır. Her ne kadar işinizi çok sevseniz de işinizden nefret etmenize sebep olacak mobbing uygulamalarına karşı, önlem alabilirsiniz.

Ofis yaşamında çalışma arkadaşlarınız ya da sizden üst pozisyonda çalışanlar tarafından mobbing uygulamasına maruz kalabilirsiniz. Kimi çalışanlar, kendi statülerinden aldıkları güç ile bu uygulamayı gerçekleştirirler. Genel olarak üst pozisyonda bulunan kişi, ast pozisyonunda bulunan çalışana bu uygulamayı yapar.

Mobbing uygulamalarına iş hayatına başladığınız andan itibaren önlem alabilirsiniz. Bu uygulamalara maruz kalmamak için hem baskı ortamı sırasında hem de bu ortam öncesinde alabileceğiniz önlemler bulunuyor. İşte mobbinge karşı yapabileceğiniz 6 hareket!

Karşınızdaki çalışan, size mobbing uygulaması yapıyorsa, bunun farkına hemen varabilirsiniz. Bu durumda size bu baskıyı yapan kişiyi hemen uyarmalı, durumun farkında olduğunuzu dile getirmeli ve bu uygulamayı yapmaması gerektiğini söylemelisiniz. Bu konuda o kişiyi uyarmak, çevrenizdeki çalışanların da durumu fark etmesini ve o kişinin bir daha bunu yapmaya cesaret edememesini sağlar.

Durumun farkındaysanız yapabileceğiniz bir diğer önlem alma yöntemi ise kanıt toplamaktır. Ses ve video kaydı gibi kanıtları toplayarak, yöneticinizle konuşabilirsiniz. Bu uygulama, ofis yaşamı dışında da mail, mesaj ya da sosyal medya üzerinden gerçekleşiyorsa, kanıtlarınız artacak demektir. Haklı olduğunuzu ispatlayacak her türlü kanıt, bu durumu raporlayabileceğinizi gösterir. Yöneticinizle kanıtlar eşliğinde konuşmanız, daha etkili olacaktır.

Mutlaka mobbing uygulaması yapan kişinin, yapmış olduğu hareketleri raporlamalısınız. Bu kişiyi insan kaynaklarına ya da yönetim kuruluna şikayet edebilirsiniz. Kurum kültürü içerisinde mobbing yapmanın cezası ağırdır. Her şirket, çalışanına saygı duyulmasını ister. Eğer kurumunuz tarafından uygulamayı yapan kişi hakkında herhangi bir gerekli işlem yapılmıyorsa, Alo 170 hattını arayarak durumunuzu iletebilirsiniz.

Bir diğer önlem ise sağlık kurumlarından alacağınız raporlardır. Bu raporlar psikolojik ve fizyolojik olarak yaşamış olduğunuz şiddeti tespit eder. Yaşadığınız olayın bedeninize verdiği hasarı tasdiklemiş olur. Sağlık kurumlarından alacağınız raporlar, en etkili kanıttır. Aynı zamanda dava açma hakkına da bu sayede sahip olabilirsiniz.

İş Hukuku açısından da ahlak ve etik olmayan bu davranışları, avukat yoluyla çözümleyebilirsiniz. Karşınızda sürekli olarak mobbing uygulaması yapan biri varsa ve uyarılarınızı dikkate almadan hareketlerine devam ediyorsa, kendisi için suç duyurusunda bulunma hakkınız vardır.

6098 sayılı Borçlar Kanununun 417. Maddesine göre işçi kişilerin hem kişiliği hem de yaşam ve vücut bütünlüğünü korumak amacıyla düzenlemeler yapılmıştır. Bu madde içerisinde çalışanların kişiliğini korumak, saygı göstermek ve dürüstlük ilkelerine uygun bir düzen sağlayarak, çalışanların psikolojik ve cinsel tacize uygulamamaları için kurum yetkilileri gerekli önlemleri almakla yükümlüdür. Bunun daima yasal hakkınız olduğunu bilmeli ve iş hayatınızda bu yönde davranmalısınız.

Etiketler
Başa dön tuşu