Moody’s Bir Türkiye Açıklaması Daha Yaptı!

Moody’s EMEA Ülke Riskleri Grubu Direktörü Yves Lemay, Türkiye ile ilgili konuştu.

Türkiye’de Enflasyonun Kademeli Düşmesini Bekliyoruz

Küresel kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından dün yapılan açıklamanın ardından bir Türkiye değerlendirmesi daha geldi. Moody’s EMEA yani Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Ülke Riskleri Grubu Direktörü Yves Lemay tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de enflasyon oranlarının kademeli bir şekilde düşmesinin beklendiği söylendi. Yves Lemay, İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan Moody’s Gelişen Piyasalar Zirvesi sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Moody’s EMEA Ülke Riskleri Grubu Direktörü Lemay açıklamasında Türkiye’de enflasyonun kademeli olarak aşağı hareket etmek üzere 2019 yılının sonunda yüzde 18.5 oranına gerilemesini beklediklerini, 2020 yılının sonunda bu oranın yüzde 13 olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Türkiye Ekonomisi 2019’da Yüzde 2 Daralacak

Yves Lemay, Türkiye ile ilgili Moody’s’in büyüme tahminine de değinerek, ülke ekonomisinin 2019 sonunda yüzde 2 oranında daralmasını beklediklerini, 2020’de Türkiye ekonomisinin bir miktar iyileşeceğini ve yüzde 2 oranında büyüme kaydetmesini ön gördüklerini belirtti. Yves Lemay, çeyrek bazında Türkiye ekonomisinde kademeli iyileşmelerin beklenmesinin 2020 yılında yüzde 2 büyüme beklentilerini desteklediğini, ekonomik daralmanın 2019 yılında hafifleyeceğini, 2020 yılında da iyileşme gözlemleneceğini ifade etti.

Türkiye’nin İş Gücü Genç

Moodys’in Türkiye ile ilgili en çok önemsediği konunun ülke tarafından geniş kapsamlı ve etkin bir ekonomik planın ortaya koyulması olduğunu söyleyen Yves Lemay, Türkiye’de ekonomik çeşitlilik olduğunu, iş gücünün genç olduğunu, hükümetin bilançosunun da güçlü olduğunu belirterek, ülkenin bu güçlü yönlerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kapalı