Moody’s Siber Saldırıya Uğrayan O Şirketin Notunu Düşürdü!

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s siber saldırıya uğrayan Equifax adlı şirketin kredi görünümünü düşürdü.

Moody’s Kredi Görünümünü Negatif Olarak Değiştirdi

Uluslararası kredi derecelendirmeleri yapan kuruluş Moody’s tarafından Amerikalı kredi bürosu Equifax şirketinin kredi görünümünü düşürüldü. Bundan 2 yıl kadar önce Equifax’ın güvenlik sistemlerinde açıklar olduğu ortaya çıkmıştı. Bu açıktan dolayı 148 milyon kişinin kişisel ve değerli bilgilerinin sızdığı öğrenilmişti. Bu güvenlik ihlali Equifax’a 1.4 milyar dolara mal oldu. Ayrıca kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de şirketin daha önce istikrarlı olarak belirlenen kredi görünümünü negatif olarak revize etti. Bu bilgiler siber güvenlik şirketi ESET tarafından paylaşıldı. ESET ilk defa bir güvenlik açığının bir şirketin kredi görünümünü etkileyecek duruma geldiğini de belirtti.

Moody’s Ekonomik Zararları Göz Önünde Bulundurdu

İnternet güvenliği ve antivirüs şirketi olarak faaliyet gösteren ESET bu konudaki bilgilendirmesinde dünya genelinde ilk defa rastlanan siber saldırıların yıkıcı etkilerine vurgu yaptı. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s 2017 yılında düzenlenen siber saldırının yol açtığı büyük ekonomik zararlardan dolayı Equifax adlı şirketin istikrarlı olan kredi görünümünü negatife çekti. Bu siber ihlalin yasal ücretler hariç olmak üzere şirkete bugüne kadar 1.4 milyar dolara mal olduğu da bildirildi.

Siber Saldırı Kredi Derecelendirmesini Etkiledi

Moody’s tarafından şirketin kredi görünümünün aşağı çekilmesi ile ilgili karar güvenlik açıklarının şirketler üzerinde oluşturduğu ekonomik zararlar açısından dikkat çekti. Kredi derecelendirme kuruluşu kredi görünümünü aşağı çekme ile ilgili bu kararını geçtiğimiz mayıs ayında duyurdu. Ancak siber saldırıdan sonraki dönemde bu durumun kredi derecelendirmesi üzerinde risk oluşturacağı bildirilmişti.

Kapalı