Moody’s Türk İslami Bankacılığını Değerlendirdi!

Moody’s tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında Türkiye’nin İslami bankacılık sektöründe yapmış olduğu çalışmalar ele alındı. Bu noktada sektörün büyüme odaklı gerçekleştirilen girişimlerin, bundan sonraki 10 yıllık dönemde gelişim gösterebileceği ve hatta varlıklarının ikiye katlanabileceği yönünde güce sahip olduğunun altı çizildi.

Diğer Müslüman ülkelerle bir karşılaştırma yapıldığı zaman Türkiye’nin İslami bankacılık konusunda diğer ülkelere göre daha küçük bir payının olduğu belirtildi. Yavaş ilerleyen bir büyüme süreci için pek çok noktada zaman kaybı olabileceği bir kez daha dile getirildi.

İslami bankacılık konusunda Türkiye’nin Eylül 2019 yılı içerisinde bulunan varlıklarına bakıldığı zaman yüzde 5.8 oranında paya sahip olduğu belirlenmişti. Malezya ile karşılaştırma yapıldığı zaman İslami bankacılık oranı yüzde 33 ve diğer Orta Doğu ülkelerinin paylarının ise yüzde 15 ile yüzde 77 arasında değişiyor.

Moody’s tarafından konu hakkında paylaşılan fikirlere bakıldığı zaman, Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin 2025 yılına kadar verilen hedef sürecinde, İslami bankacılık alanında penetrasyonunun yüzde 15 seviyelerine ulaşmasının beklendiği ifade edildi. Bundan sonraki dönemlerde Türkiye’nin İslami bankacılık konusunda ilerleme kaydedebileceği ve bunun için gelişime müsait bir durum olduğu belirtildi.

Başa dön tuşu
Kapalı