moodys-uyardi-turkiyenin-kredi-notu-daha-da-dusecek

Moody’s Uyardı! Türkiye’nin Kredi Notu Daha da Düşecek!

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından Türkiye’ye notunun düşürüleceği uyarısı yaptı.

Türkiye’nin Kredi Notu Düşürülecek

Uluslararası anlamda kredi derecelendirmeleri yapan kuruluşlardan olan Moody’s, Türkiye’nin kredi notunun düşürüleceği ile ilgili bir uyarı yaptı. Moody’s tarafından yapılan açıklamada dış finansman ihtiyacının azaltılması, enflasyonun üzerindeki baskıların hafifletilmesi için etkin politikaların izlenmesi gerektiğini, Türkiye’de bu politikaların uygulanmaması halinde ülkenin kredi notunun düşürüleceğini söyledi. Moody’s Türkiye değerlendirmesinde Amerika ile ikili ilişkilere de dikkat çekti. Küresel kredi derecelendirmeleri yapan kuruluş Moody’s tarafından yapılan bu değerlendirmeler Türkiye’ye uyarı niteliğinde olması açısından dikkat çekti.

Türkiye Ekonomisinin Güçlü Yanları da Var

Moody’s, Türkiye’nin artan dış finansman ihtiyacının ve enflasyon oranları üzerindeki baskıların azaltılması için etkin politikalar izlemesi gerektiğini, aksi halde kredi notunun düşürüleceğini bildirdi. Değerlendirmede Türkiye’nin kredi görünümünün dış kırılganlığa ve siyasi belirsizliklere rağmen ekonominin güçlü taraflarından dolayı dengede olduğundan, ekonomideki güçlü yanların genç nüfusun çok olması ve kamu borç oranının göreceli olarak pozitif görünmesi olduğundan bahsedildi.

Yanlış Politikalar Yeniden Kur Krizine Yol Açar

Kredi derecelendirme kuruluşu açıklamasında ayrıca Türkiye’nin kredi görünümünün zayıf olmasının kurumların gücündeki aşınmadan ve dış kırılganlığın yükselmesinden kaynaklandığını da belirtti. Moody’s’e göre yanlış atılan politika adımları ve yaşanan jeopolitik gerilimlerin yinelenmesi 2018 yılında gerçekleşen döviz kuru krizinin bir yenisinin daha yaşanmasına neden olabilir.

Türkiye’nin Kredi Görünümü Pozitife Dönmez

Türkiye’nin kredi görünümün tekrardan pozitife dönmesinin ve kredi notunun artmasının olası görünmediğini de belirten Moody’s, ekonomik politikaların daha uyumlu hale gelmesi, ekonomik reformların uygulanması halinde görünümün durağan olarak belirlenebileceğini de söyledi.

Kredi Notu Daha da Düşer

Moody’s, Türkiye’nin kredi görünümünün ancak Amerika ile gerilimin düşmesi ve dış finansman düzeyinin yeterli olması halinde pozitif olabileceğini, Türk yetkililer tarafından finansman desteğini azaltmak, enflasyonun üzerindeki baskıları en aza indirmek amaçlı politikalar izlemezlerse kredi notunun daha da aşağı çekileceğini açıkladı.