Morgan Stanley Bankası’ndan Dev Bütçeli Satın Alma

ABD’nin New York şehrinde bulunan Amerikalı yatırım bankası Morgan Stanley, bu kez kesinin ağzını E*Trade Financial için açtı.

ETrade Financial Corp; Hisse senetleri, vadeli işlem sözleşmeleri, yatırım fonları, imtiyaz hisse senetleri, borsa fonları ve sabit gelir yatırımları dahil olmak üzere finansal varlıkların ticaretini yapmak için bir elektronik ticaret platformu sunmaktadır. Düşük komisyon ücretleriyle tanınan bu aracı kurumu satın almak isteyen Morgan Stanley,13 milyar doları gözden çıkardı.

Yapılan bu anlaşma, 2008 yılı itibari ile Morgan Stanley’in en büyük harcaması olacak. 2008 ekonomik krizinden sonra hiç bu kadar büyük bütçeli bir anlaşmaya girmeyen ABD Bankası, 12 yılın ardından bu riske evet dedi.

Morgan Stanle E*Trade Financial Corp ile yapılacak olan bu anlaşma için hisse başına ödeyeceği bedel 8,58,74 dolardır. E*Trade hissedarları ise bu anlaşmanın neticesinde, her hisse için 1.0432 Morgan Stanley hissesine sahip olacaklar.

Morgan Stanley Hisseleri Düşerken E*Trade Financial Hisseleri Arttı

morgan-stanley-hisseleriAnlaşmanın sonucunda her iki firmanın hisse senedi değerlerinde değişiklikler meydana gelecek. Bu değişiklikler; Morgan Stanley hisselerinin yüzde 4 oranında düşmesi ve E*Trade Financial hisselerinin ise yüzde 23 oranında artması olarak özetlenebilir.

E*Trade Financial’ın 5,2 milyon kullanıcısını kendi bünyesine katacak olan Morgan Stanley bu yeni yatırımı için planlarını başlattı. E*Trade Financial’ın CEO’su Mike Pizzi, mevcut görevini sürdürmeye devam edecek.

Şirket tarafından paylaşılan bilgilere gör; 2020 yılının 4. çeyreğinde bu satın alma işleminin kapanmış olması bekleniyor.