Morgan Stanley Faiz İndirimi Tahminini Açıkladı!

Morgan Stanley tarafından ABD Merkez Bankası ile ilgili faiz indirimi tahmini açıklandı.

FED İstihdam Verilerine Rağmen Faizleri İndirebilir

Amerika merkezli banka Morgan Stanley, ABD Merkez Bankası’nın istihdam verilerinin güçlü gelmiş olmasına rağmen temmuz ayında düzenleyeceği toplantıda faizleri indirebileceğini söyledi. Morgan Stanley’e göre FED temmuz toplantısında faizlerde 50 baz puanlık indirim yapılabilir. Geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD’de açıklanan istihdam verileri güçlü gelmişti. Morgan Stanley bu verilere rağmen FED’in faizlerde indirime gitmeyi tercih edeceğini düşünüyor. Bu konuda bir rapor hazırlayan Morgan Stanley ekonomistlerine Chetan Ahya başkanlık etti.

Ekonomik Büyümeye Darbe Etkisi Olabilir

Ekonomist Chetan Ahya başkanlığında Morgan Stanley adına hazırlanan değerlendirme notunda ekonominin daha keskin ve daha derin riskler karşı korunması amacıyla ABD Merkez Bankası tarafından daha güçlü bir para politikası tepkisinin ortaya koyulması gerektiği bildirildi. Ekonominin üzerindeki risklerin aşağı yönlü eğilim içinde olduğu, finansal koşulların sıkılaşmasının ve şirketlerin kredi risklerinin ön plana çıkmasının ekonomik büyümeye darbe niteliğinde olumsuzluklar getireceğinin de altı çizildi.

FED 50 Baz Puanlık Faiz İndirimine Gitmeli

Morgan Stanley ekonomi analistleri FED’in para politikası yapıcılarından ekonomik şartların üzerindeki risklerin azaltılması için ön yüklemeli ve hızlı bir ayarlama eklediklerini belirttiler. Bu ayarlamanın temmuz ayındaki ABD Merkez Bankası toplantısında 50 baz puanlık bir faiz indirimi olduğuna vurgu yaptılar. Morgan Stanley bu raporla FED ile ilgili faiz indirimi beklentilerini ortaya koymuş oldu. Analistler para politikasında gevşemeye gitmenin doğru olacağını, merkez bankalarının beklentisinin de bu olduğunu belirttiler.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı