Morgan Stanley Tahvil Satışlarıyla Yükselişe Geçti

ABD’nin altıncı büyük bankası olarak anılan Morgan Stanley, tahvil ihracı sonucunda büyük kazanç elde ettiğini açıkladı. Tahvil ve sigortacılık kategorilerinde güçlü bir performansın ortaya çıkmasının ardından dördüncü çeyrek kar oranları büyük mutluluğa neden oldu. Net kar oranının yüzde 53 oranında artış göstermesi büyük başarı olarak nitelendiriliyor.

Banka dün yaptığı açıklamaların ardından, vergiler düşürülmeden kar oranını 11,3 milyar dolar olarak açıklamıştı. Daha önceki dönemlerle bir karşılaştırma yapıldığı zaman gelirin yüzde 3 seviyesinde arttığı tespit edilmişti. Gelirler ise artışla birlikte 41,4 milyar dolara kadar yükseldi. Analistler tarafından daha önce yapılan tahminlerin çok üzerinde kalan rakamlar büyük şaşkınlığa neden oldu.

ABD’nin en büyük bankalarından birisi olan Morgan Stanley 2019 yılını büyük bir kazanç elde ederek kapatmış oldu. Tahvil ticareti gerçekleştirilerek sadece 3 aylık dönemde 1,2 milyar dolarlık kazanç elde ettiği öğrenildi. Bu rakamın detaylarına bakıldığı zaman yüzde 125 oranında artış yaşayarak rakiplerinin üzerine çıktı. Rakipleri arasında Bank of America, Citigroup, JPMorgan ve Goldman Sachs’ın önüne geçtiği belirlendi.

Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü James Gorman konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Açıklamalarında ‘tüm iş alanlarımızı değerlendirdiğimiz zaman son çeyrek yüksek kazançlar elde ettiğimizi gördük. Bankanın 2019 yılı boyunca gelirleri 10 milyar doların üzerine çıktı. Güçlü bir performansla birlikte tüm hedeflerimize ulaşmış olduk’ dedi