Morgan Stanley’de Büyük Deprem Yaşandı

Son dönemlerde gelen iddiaların doğru olduğu belirlendi. Morgan Stanley’de bazı anlaşmazlıkların olduğu ve bu sebeple bazı çalışanların işten çıkarıldığı iddia edilmişti. Bunun üzerine iddialar doğru çıktı. Morgan Stanley’de bulunan 4 trader gelişen piyasa paralarına bakılarak, çalıştıkları dönem içerisinde 100 ile 140 milyon dolarlık zararı gizlemiş oldukları için işten çıkarıldılar.

Morgan Stanley cephesinde yaşanan deprem dikkatlerden kaçmadı. İşten çıkarılan trader sayısı en az 4 olarak belirlendi. Meydana gelen zararı gizlemiş oldukları için işten çıkarma işlemlerinin gerçekleştiği belirlendi. Haberin ortaya atıldığı kaynaklar tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Morgan Stanley’in gelişen piyasa paralarına bağlı olarak ortaya çıkan işlemleri inceledikleri belirlendi. İşlemlerin incelenmesinin ardından New York merkezli olan bankanın sözcüsü olan Tom Walton bir açıklamada bulunmak istemedi.

İddiaların hedefinde olan traderlerin isimleri de belirlendi. Londra’dan Scott Eisner ve Rodrigo Jolig ve New York’tan Thiago Melzer ile Mitchell Nadel olarak açıklandı. İddiaların ardından traderler de konu hakkında açıklama yapmaktan kaçındılar.

Traderler arasında yer alan Malzer Mart ayından bu yana döviz ve gelişen Amerika para piyasalarında gerçekleştirilen işlemlerden sorumluydu. Traderler arasındaki Nadel ise döviz ve tahvil işlemlerinden sorumlu olduğu gibi Amerika kıtası üzerinde makro işlemlerin yürütülmesini sağlıyordu. Eisner ise Linkedln profil bilgilerinden incelendiği kadarıyla Merkez ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika paraları emirlerinin idaresini sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriyordu.

Kapalı