Müjde Olabilir mi?

Biliyorsunuz ki önümüzdeki Ocak ayı emekliler ve memurlar için oldukça önemli bir ay. Hem memurları hem de ülkemizdeki 13 milyon emeklinin beklediği “maaş zammı” Ocak ayında belli olacak. Aslına bakarsanız Ocak ayı asgari ücretlilerin de merakla beklediği bir ay. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon yine geçen yıla oranla artmış durumda. Yüzde 10,56 oranla açıklanan zam, acaba emekliler, memurlar ve asgari ücretliler için bir müjde olabilir mi?

Enflasyon ne kadar artarsa, yapılacak zam oranı da o kadar artıyor sonuçta fakat enflasyonun artması da biz vatandaşlar açısından pek de hayırlı bir haber olmuyor. Çünkü TÜFE ve ÜFE oranında yaşanan artış, kirada artış, gıdada artış, tekstil ürünlerinde de artış demek oluyor. Bu da en çok kimi vuruyor? Asgari ücret ile çalışan vatandaşımızı.

Mecliste de özellikle konuşulan konu asgari ücrete yapılacak zam ile ilgili. Haberleri takip ediyorsanız eğer kanalların 45 saniyesini asgari ücret ile ilgili artışa yönelik konulara zaman ayırdığını görebilirsiniz. Enflasyon artışıyla zamlar nasıl olacak derseniz benim yorumum şudur, beklenen zam oranından düşük bir artış meydana geleceği.

Türkiye’de açlık sınırının 2 bin 58 TL, yoksulluk sınırının da 6 bin 705 lira olarak hesaplanmış olduğunu sizlere hatırlatmak isterim. Bu noktada da asgari ücretin 2 bin 20 TL olduğunu ve açlık sınırının da altında kaldığını… Asgari ücretliler maaşlarına istiyor ki 500 TL’ye yakın bir zam yapılsın ama bu ne yazık ki hayallerde kalıyor. Yapılacak zammın 200 TL’den fazla olması imkansız bir durum.

Yüzde 5

Yapılan konuşmalar, tartışmalar asgari ücrette yüzde 5 oranında bir artış göstereceği yönünde. Yüzde 5’lik bir artış hesaplandığında 101 TL değerinde bir artış yaşanması söz konusu. Bu da asgari ücretin yalnızca 2 bin 121 TL’ye ulaşacağını gösteriyor.

Nohut fiyatında bile yüzde 50 oranında artış olurken asgari ücretlinin maaşına yalnızca yüzde 5 oranında zam yapılacak olması ne kadar adaletlidir sizce? Bana kalırsa, adaletsizdir. Gönen nohudunun kilosunun 16 liraya ulaştığını varsayarsak, yapılacak olan zam oranıyla bir işçi 6 kilo nohut alabiliyor. Geçtiğimiz yıl 8 liradan satışa sunulan nohut bile asgari ücretlinin maaşından daha çok değerlenebiliyor.

101 TL’lik zam elektrik, doğalgaz, su faturalarına gelen zam mı karşılıyor mu diye soracak olursanız cevabım tabii ki “Hayır”! En son elektrik faturalarına kilovatsaat başına 29 kuruş zam yapıldığını hatırlarsınız. Bu da yüzde 14,9 oranında bir zam anlamına gelmişti. Geçtiğimiz Aralık ayından bu zamana kadar elektrik faturalarında yapılan toplam zam ise yüzde 35,9 olarak yer aldı. Yani asgari ücrete yapılacak olan zam oranının 5 katı bir zam yapıldı elektrik faturalarına sadece. Bu durum doğalgazda ise 10 kat! Yüzde 56,8’e ulaşan yıllık doğalgaz faturası zammı, asgari ücrete gelecek zammın 10 katı!

Kapalı