a

NAB, BT Altyapısını Buluta Taşımayı Hedefliyor

NAB, BT Altyapısını Buluta Taşımayı Hedefliyor
0

BEĞENDİM

NAB’ın en son senelik bilanço raporu çerçevesinde, bankanın BT uygulama portföyünün yüzde 35’lik dilimini 3 senelik zaman dilimi içerisinde buluta taşımayı amaçladığı göze çarpıyor. 

Banka son bir senelik zaman dilimi içerisinde dijital bankacılık dönüşümünü hızlandırarak bu çerçevede iş gücünde 6 bin kişi civarında tasarrufa gitmişti. NAB bununla beraber yeni dijital teknoloji uygulamalarını yönetebilmek ve geliştirebilmek adına 2 bin yeni iş fırsatı da oluşturuyor. 

Söz konusu rapor doğrultusunda, NAB’ın nakit gelirlerini yüzde 14.2 seviyesinde azalma göstererek 5.7 milyar dolar düzeyine gerilediği ifade edilirken, bu durumun genellikle Bankacılık Kraliyet Komisyonu öncesi banka tarafından müşterilere gerçekleştirilen geri ödemelerden ve bahsi geçen işten çıkarmalardan kaynaklandığı belirtiliyor. 

BT Uygulamalarının Yüzde 15-20’si Kapatılacak

NAB bulut geçişiyle beraber BT uygulamalarının yüzde 15 ila yüzde 20’lik bölümünü de kapatmayı planlarken, geçiş aşamasında toplam uygulama portföyünün yüzde 3’lük dilimine denk gelen 58 uygulamanın bu sene içerisinde buluta taşındığı belirtiliyor. 

30 uygulamanın son 50 günlük zaman dilimi içerisinde buluta taşınmış olması, NAB’ın son zamanda bulut stratejisinde vites yükselttiğini gösterirken, bunun yanı sıra bütün BT uygulamalarının yüzde 5’lik dilimine denk gelen toplam 120 uygulamanın bu süreç içerisinde kullanımdan kaldırıldığı ifade ediliyor. Bankanın portföyünde ise yaklaşık olarak 2 bin 400 BT uygulamasının yer aldığı tahmin ediliyor. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.