a

NASA Uzaya 1 Milyar Dolarlık Uydu Fırlattı!

NASA Uzaya 1 Milyar Dolarlık Uydu Fırlattı!
0

BEĞENDİM

NASA tarafından kutuplardaki buzullarda oluşan değişimleri incelemek için 1 milyar dolarlık uydu fırlatıldı.

NASA Buz Tabakalarının Kalınlığını Ölçecek

NASA olarak bilinen Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi tarafından kutuplarda bulunan buzlarda ortaya çıkan değişikliklerin izlenmesi ve incelenmesi amacıyla uzaya fırlatılan roketlerin değerinin 1 milyar dolar olduğu bildirildi. NASA’nın fırlattığı uydunun, daha önceki projelerinden birindeki roketlerden bir tanesi olarak bilinen United Launch Alliance’nin 155. ve sonuncu uydusu olan ICESat – 2 adlı uydu olduğu öğrenildi. NASA’nın uzaya uydu fırlatmasının nedeninin kutuplardaki buzların değişikliklerinin gözlenmesi olduğu belirtildi. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nden bu konu hakkında bir açıklama geldi. NASA açıklamasında bahsi geçen uydunun Antarktika ve Grönland buzullarında bulunan büyük buz tabakalarının kalınlığının, erime oranlarının, deniz seviyesinde gösterdikleri değişimlerin, orman kanopilerinin incelenerek bulutların yüksekliğinin ölçülmesi olduğu bildirildi.

Daha Önceki Uydudan 250 Kat Fazla Bilgi Toplayacak

NASA’nın fırlattığı uydu kutuplardan elde ettiği sonuçları bilim insanlarına yönlendirecek. Bu sayede buz tabakalarında zaman içinde görülen değişiklikler, küresel ısınma sebepli buz kayıpları ve diğer etkenlerin dünyadaki denizlerin seviyesini ne şekilde etkileyeceği hakkında bilgi sahibi olunacak. NASA’nın uydusu yüksek teknolojili lazer sitemi ile donatılmış. Aynı proje kapsamında daha önce uzaya gönderilen ICESat – 2 uydusundan 250 kat daha çok bilgi elde edecek. Uydu, elde ettiği ölçümleri lazer ışınları ile gerçekleştirecek. Dünyadan gönderilen lazer ışınlarının geri dönüş süreleri baz alınarak buzlardaki erime süresi de hesaplanmış olacak.

Uydu 3 Yıl Boyunca Her Saniye Ölçüm Yapacak

ICESat – 2 Sorumlu Yardımcısı Tom Neuman bu konuda konuştu ve bir kişinin gözünü kırpma süresinin yarım saniye olduğunu, NASA’ya fırlatılan son uydunun yarım saniye içinde 6 merceği ile 5.000 yükseklik ölçümü gerçekleştireceğini, bu ölçümlerin her gün ve her saniye olmak üzere 3 yıl boyunca devam edeceğini söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.