a

Neden 116 Lira Elektrik Faturası Ödüyorum?

0

BEĞENDİM

Dün benim için oldukça güzel bir gündü. Alışveriş yaptığım, biraz gezdiğim, arkadaşlarımla hoş sohbetler geçirdiğim… Tabii tüm bunlar eve gelene kadar sürdü. Kapının önünde fatura kağıdı gördüğüm zaman nedense ister istemez gerginlik yaşıyorum. Hele hele geçen gün bahsettiğim doğalgaz faciasından sonra bu ay daha da bir gerginim.

Neyse ki elektrik faturası gelmiş. Doğalgaz henüz gelmedi ama o da gelecek elbet… Asıl şaşkınlık, şok ve kriz anını o zaman yaşayacağımı düşünüyorum. Belki de bu yüzden elektrik faturasına pek de şaşıramadım. Fakat şaşırdığım bir nokta varsa o da 60 liralık tüketim yapıp, ödediğim faturanın 116 lira olması. Nereden geliyor bu fazlalık 56 lira?

Elektrik dağıtım bedeli olarak 33 lira 24 kuruş yazılmış. Siz bu elektriği dağıtırken ne yapıyorsunuz acaba? Elektrik faturasının geldiği gün kendime iki adet 30 liraya yeni ayakkabı aldım. Dağıtım bedeli nasıl oluyor da benim aldığım stiletto ayakkabıdan daha pahalı olabiliyor?

Enerji fonu, TRT payı ve BTV olarak 4 lira 81 kuruş yazmışsınız. Bunda bir sorun yok… Enerji dağıtım bedeliyle beraber faturam 93 lira 45 kuruş oluyor. Kalan 22,5 lira KDV olarak alınıyor. El insaf yahu… Okula giderken kullandığım dolmuşa bile haftada 20 lira veriyorum. Üstelik her gün o dolmuşlarda 16 kilometre git-gel yapıyorum. Bu neyin KDV’sidir?

Hayran Kaldım

En son bana evdeki tüm ampulleri söktüreceksiniz ve ben mum yakıp oturmaya başlayacağım. Ayda 2 tane kalın ve büyük mum alsam, geceleri sadece onları yakıp otursam enerji tasarrufumu yarıya indireceğimi düşünüyorum.

60 liralık enerji kullanımımın içerisinde televizyon, bilgisayar, elektrikli şofben, fırın, buzdolabı vb. gibi ev eşyaları bulunuyor. Bu gayet normal… Normal olmayan şey KDV ve enerji dağıtım bedeli… Bana öyle güzel bir şekilde 56 liralık fark yaratmışsınız ki hayran kaldım (!)

Gerçi bu duruma bir tek ben maruz kalmıyorum. Ben tek başıma yaşarken karşıma böyle bir fatura geliyorsa, dört kişilik bir aileye gelen elektrik faturasının en az 200 lira olacağını düşünüyorum. Hatta 200 liradan da fazladır… Bana 116 geliyor sonuçta, en az 300 mü desek?

KDV ödemekten, sürekli olarak vergiye maruz kalmaktan, sürekli olarak devletin benden bu tip vergilerle para kesmesinden gerçekten yoruldum. Ben yorulduysam asgari ücretle ev geçindirmeye çalışan adam ne yapsın? İsterseniz size kendi masrafımı şöyle bir yazayım… Geçen ayki gelir ve giderime göre bir hesaplama yapacağım kısaca.

Ölme Ama Yaşa Diyor

1746 lira aldığım yetim maaşım var.

  • 500 lira kira bedelim var. 260 lira doğalgaz, 100 lira elektrik, 80 lira internet, 250 lira mutfak alışverişi yaptım. Eve masrafım 1190 lira. Kaldı mı 556 lira…
  • İki adet ödediğim kredim var 180 lira yapıyor toplamı. Onu da düşelim. 376 lira.
  • Geçen ay telefon faturam 85 lira geldi, 291 lira kaldı.
  • Haftada 20 lira okul masrafım var, ayda 80 lira yani. Kaldı 211 lira.
  • Ayda iki kere damacana su alıyorum. 10 liradan aldığıma göre kaldı 191 lira.

Yani devlet diyor ki bana kısaca, 191 lirayla bir ay boyunca geçin. Ölme ama yaşa diyor…

Dipnot: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nüzü kutlar, Neşet Ertaş’ın bir sözünü hatırlatarak yazımı noktalamak isterim, “Kadınlar insandır, biz insanoğlu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.