New York FED Başkanı: Kredilerde Libor Sistemi Değişmeli!

New York Fed Başkanı John Williams yaptığı açıklamada libor sisteminin değişmesi gerektiğini söyledi.

Libor Sistemi Yerine Yeni Bir Sistem Gelmeli

New York Fed Başkanı John Williams tarafından yapılan açıklamada libor sisteminin değiştirilerek yerine yeni bir sistem getirilmesi gerektiği söylendi. Libor; Londra bankalar arası faiz oranı olarak biliniyor. ABD Merkez Bankası FED’in New York Başkanı’nın yaptığı liborun değiştirilmesi ile ilgili açıklama dünya basınında yer aldı.

Firmalar Kendilerini Korumak için Beklemeli

FED Federal Açık Piyasa Komitesi yani FOMC üyesi de olan John Williams açıklamasında yeni kredi anlaşmaları incelendiğinde finans sektöründe yer alan firmaların bu değişimde yavaş kaldığı fikrini savundu. Williams, firmalar tarafından kredilerin azaltılması hakkında güçlü bir dilin kullanıldığını söyledi. John Williams’a göre firmaların kendilerini faiz oranlarına karşı koruma altına alabilmesi için beklemeleri gerekiyor.

Libor Kullanımından Vazgeçilmeli

ABD Merkez Bankası’nın New York Başkanı John Williams, kredi anlaşmalarında artık Londra bankalar arası faiz oranının baz alınmaması gerektiğini söyledi. Libor olarak bilinen Londra bankalar arası faiz oranı sistemi yerine yeni bir sistemin hayata geçirilerek kredi anlaşmalarında baz alınması gerektiğini düşünen John Williams, kredi kullanma konusunda firmaların faiz oranlarından dolayı risk altında olduğunu, kendilerini faizlere karşı koruyabilmek için bir süre daha beklemeleri gerektiğini söyledi.

Libor Yerine Hangi Sistem Gelecek?

New York FED Başkanı John Williams firmaları kredi kullanmak için acele etmemeleri konusunda uyardı. Ayrıca kredilerde libor sistemi yerine başka bir sistemin kullanılması önerisinde de bulundu. Liborun yerini alacak olan sistemin New York FED tarafından güncellenen hazine tahvillerine bağlı gecelik faiz oranının olması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Kapalı