a

New York Metrosunda Temassız Banka Kartları

New York Metrosunda Temassız Banka Kartları
0

BEĞENDİM

New York Metropol Ulaşım İdaresi (MTA) temassız ödemeye geçmeye hazırlanıyor. Metro sistemlerinde kullanılan ve önümüzdeki yıldan itibaren kağıt formundaki Metrocard’ların yerini temassız kredi ile birlikte bankamatik kartlarının alacağı ifade edildi.

ABD’de de hizmet veren büyük bankalar tarafından piyasaya sürülen temassız ödeme destekli olan kartların hizmete girmesi kamuoyunda halen hizmet veren kuruluşlar tarafından stratejik bir hamle olarak planlandı. New York metrosu tarafından yapılan son açıklamada ise önümüzdeki 2019 senesinden itibaren kağıt biletlerin kaldırılarak yerine temassız ödeme sisteminin kullanılacağı belirtildi. MTA Başkanı Patrick Foye bu amaç doğrultusunda finans kuruluşları ile beraber çalışmalara hız verdiklerini söyledi.

100 Milyon Üzerinde Kullanım

2019 yılı sonuna kadar ABD’de de kullanılması planlanan temassız ödeme sistemi kartlarının 100 milyonun üzerinde çıkması da planlanıyor. American Express ve Capital One, ABD’de de temassız ödeme sistemine öncülük eden kuruluşlar arasında yer alacak. Dolandırıcılık ile beraber gelen yüksek kayıplar yüzünden temassız ödeme öncesinde şirketler büyük zorluklar yaşamak zorunda kalıyordu. Bununla beraber Walmart’ın da aralarında bulunduğu 100 tüccardan 30’u, temassız ödeme sistemlerini kabul ettiğini bildirdi.

Temasız ödeme sistemine geçiş yapılabilmesi için bankalar adına 2,4 milyar dolarlık bir ek gelir oluşturulacak. Visa sponsorluğunun desteği ile de beraber temassız dönüşümlerle nakit kullanımı daha da azaltılarak önümüzdeki 5 sene içerisinde 22,2 milyar dolarlık bir maliyetin de önüne geçilmiş olacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.