a

Neye Elimi Atsam Kuruyup Gidiyor

0

BEĞENDİM

Günaydın sevgili okurlarım! Bugün içim içime sığmıyor nedense… Tarifsiz bir mutluluk var içimde. Gerçi ne zaman böyle olsam “Acaba bugün başıma ne gelecek?” diyorum ama olsun. Dün akşam, her akşam olduğu gibi, haberlere bakıyordum ki bir de ne göreyim? Patlıcan ve biberin kilosu 20 TL olmuş ve bunun sonucunda marketçiler biber ile patlıcan satmama kararına varmış.

Bu zamana kadar neyi çok sevsem, elimden kaydı gitti. Neyi çok istesem, başkalarının oldu ve neye elimi atsam kuruyup gitti. Pınar Laktozsuz Proteinli Süt alıyordum. İlk satın aldığımda 4,25 TL olan süt, şu an 7,5 TL. Sürekli olarak diyette olduğum için tükettiğim tek tatlı bitter çikolata. Ülker bitter çikolatalı stickslerden alıyordum 25 kuruşa, elimi atmamla oldu 1 lira. Tam dedim ki patlıcan mevsimindeyiz şimdi patlıcanlar ne de güzel olur kilo kilo alayım, 1 ay sonra patlıcanın kilosu oldu 20 lira… Ya ben şansız bir kızım ya da ülkede ters giden bir şeyler var?

Yarım Kilo Yeşil Biber

Ocak ayında İzmir’e geldim. Geldiğimden bu yana ev işlerinde anneme yardımcı oluyorum genellikle yemekleri ve temizliği yapmaya çalışıyorum. Bir gün başladım yemek yapmaya, annemde evde değil kardeşimle beraberiz. Bir baktım biber yok. Kardeşimi markete yolladım “yarım kilo biber al da gel” dedim. “Abla ne kadar tutar biber ona göre para alayım” dedi çocuk. “Al 2 lira cüzdanımdan” dedim. Çünkü Biga pazarından yeşil biberin yarım kilosunu 1,5-2 liraya alıyorum. Kardeşim gitti, geldi. “Abla iyi ki yanıma ek para almışım 6,5 lira tuttu yarım kilo biber.” dedi. Bakakaldım öylece…

Yarım kilo biberin içerisinde nerden baksanız 10 adet biber vardır. Sonra öğrendim ki bir tek yeşil biber değil, soğan, patates, patlıcan, kabak hepsinin kilosu olmuş 15-20 TL arası. Lakin yine ortada bir sessizlik var, kuzuların sessizliği gibi bir sessizlik bu. Türkiye’de olan problem aslında bu: susuyoruz.

Sustuk

Salça 9,5 lira olduğunda, et fiyatları 40 lirayı aştığında, benzin 6 lirayı geçip 7’ye yaklaştığında, enflasyon yüzde 20’nin üstüne çıktığında, asgari ücretli 1601 TL ile geçinemediğini bas bas bağırdığında, nohut, kuru fasulye ve diğer baklagiller 13 lira olduğunda, tuvalet kağıtları 70 lirayı geçtiğinde ne yaptık sevgili okurum? SUSTUK!

Ama ne oldu? Poşetlerden ücret alınmaya başlayınca bir anda konuşur hale geldik değil mi? 13 liraya nohut almak dokunmadı ama bir poşete 25 kuruş fazladan vermek ağrınıza gitti değil mi? Bir paket salçayı 3-5 lira arasında alıyorken 9 liraya almak hiç canınızı acıtmadı, yarım kiloluk yoğurdun 12 lira olması sizi zorlamadı ama poşetlerin tanesi 25 kuruş olunca konuştunuz değil mi?

Şimdi soruyorum sizlere, neden patlıcanın kilosu 20 lira oldu diye susuyorsunuz?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.